Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej wpłynęło także na piłkę nożną. Brexit uderzył w lokalny futbol. Od 1 stycznia 2021 roku piłkarze z UE przechodzący do Premier League, bądź którejś z niższych lig, będą musieli spełnić szereg nowych wymagań.

Angielska federacja (The FA) poinformowała o nowych zasadach kontraktowania zawodników przez kluby Premier League oraz trzech niższych lig piłkarskich po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla transferów po 31 grudnia wprowadzone zostają znaczące ograniczenia. Piłkarze już w najbliższym zimowym oknie transferowym, muszą spełnić kilka warunków z przygotowanej listy.

Koniec swobodnych przeprowadzek zawodników z Unii Europejskiej do Anglii

Wszyscy obcokrajowcy w Premier League, Championship, League One i League Two zostaną potraktowani dokładnie tak samo w momencie transferu. Będzie to niezależne od kraju pochodzenia. Brexit uniemożliwił wolny przepływ pracowników pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Oznacza to, że piłkarze, którzy dotychczas przenosili się na Wyspy Brytyjskie bez najmniejszych problemów, teraz będą musieli przejść wnikliwą weryfikację.

Zimą nie nie będzie transferów zawodników poniżej 18. roku życia – znaczne ograniczenia także dla piłkarzy w wieku 18-21 lat.

Zgodnie z nowymi przepisami FIFA, transfery międzynarodowe można przeprowadzać tylko w przypadku piłkarzy, którzy ukończyli 18 rok życia. Istnieje jednak wyjątek dla Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Pozwala on zawodnikom 16-18 letnim na zmianę klubów i krajów pod warunkiem, że otrzymają odpowiednie szkolenie i nauczanie.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. W zimowym okienku transferowym piłkarze z UE zostaną ocenieni za pomocą specjalnego przelicznika.

15 punktów do raju Premier League

Przelicznik będzie najważniejszym punktem, pozwalającym na podjęcie decyzji, czy dany gracz zasługuje na pozwolenie na pracę – Governing Body Endorsement (GBE). Na wycenę każdego zawodnika składać będzie się kilka elementów.

Pod uwagę będą brane: jego występy w narodowych reprezentacjach – zarówno juniorskich jak i seniorskich, a także mecze w klubach. Zespół z którego dany piłkarz będzie miał trafić do którejś z angielskich lig, również zostanie stosownie oceniony.

Liczba punktów przyznanych graczowi zależeć będzie od renomy jego zespołu. Ta zostanie wyliczona na podstawie siły ligi, miejsca w tabeli, a także na bazie historii występów w europejskich pucharach.

Podsumowując
Angielskie kluby od sezonu 2020/2021: 

– Nie mogą kontraktować obcokrajowców poniżej 18. roku życia.

– Będą mogły zakontraktować maksymalnie trzech piłkarzy poniżej 21 roku życia w trakcie jednego okna – maksymalnie sześciu w ciągu sezonu.

– Wszyscy piłkarze sprowadzani do Anglii będą musieli uzyskać pozwolenie na grę (GBE), gromadząc odpowiednią liczbę punktów – podstawowy wymagany próg to 15 punktów.

– W razie niewypełnienia progu 15 punktów, ale uzyskania 10-14 punktów, możliwe jest otrzymanie zezwolenia GBE (dodatkowy zapis).

– Dodatkowe zezwolenia z punktu 4. nie będą dostępne podczas najbliższego zimowego okna transferowego.

– Piłkarze z Wielkiej Brytanii i Irlandii są traktowani jako miejscowi.

Piłkarze, którzy nie osiągną założonych do uzyskania pozwolenia na pracę na Wyspach Brytyjskich progów, mogą jeszcze je uzyskać po specjalnym zebraniu panelu decyzyjnego i wręczeniu go w drodze wyjątku