Pojemność: 35 303
Otwarcie: 1904
Zamknięcie: 2016
Rekord frekwencji: 42 322 (West Ham – Tottenham City; 17.10.1970)
Adres: Green St, Upton Park, London, E13 9AZ
Boleyn Ground, powszechnie znany jako Upton Park w latach 1904-2016 był domem West Ham’u United.

A Fond Farewell To Upton Park | Londonist

Historia

Uważa się, że około 1912 roku w wyniku umowy z kościołem rzymsko-katolickim, klub nabył Green Street House oraz tereny w sąsiedzkiej dzielnicy East Ham. Green Street House był, również znany jako The Boleyn Castle, gdyż miała tam zamieszkiwać Anna Boleyn z dynastii Tudorów. Stąd też nazwa stadionu Boleyn Ground.

W sierpniu 1944r., w południowo-zachodnim narożniku boiska wybuchła niemiecka bomba V-1. W rezultacie klub został zmuszony do rozgrywania spotkań na wyjeździe, lecz nie miało to najmniejszego wpływu na formę piłkarzy „Młotów”, którzy wygrali dziewięć kolejnych spotkań z rzędu. West Ham powrócił na Upton Park niespełna pięć miesięcy później w meczu z Tottenham Hotspur, które zakończyło się zwycięstwem gości 1:0. Przeciwko tej samej drużynie 17 października 1970 roku odnotowano rekordową frekwencję, która sięgnęła 42.322 widzów.

Trybuny

Od 1990 roku Upton Park przechodził gruntowną przebudowę, aby sprostać najnowszym wymaganiom przepisów bezpieczeństwa na stadionu.

Sir Trevor Brooking Stand

The Centenary Stand (dawniej North Bank) został wybudowany w 1995 roku w setną rocznicę założenia klubu i może pomieścić 6000 widzów na obydwu kondygnacjach. Od 2009 roku trybuna nosi nazwę Sir Trevor Brooking Stand. W górnej części znajduje się sektor rodzinny i aby nabyć wejściówkę na tą trybunę, na spotkanie koniecznie musimy wybrać się z dzieckiem. Dolna kondygnacja jest zarówno przeznaczona dla kibiców West Ham’u, jak i przyjezdnych. Zazwyczaj goście otrzymują 2,500-3000 biletów. Jeśli jednak wejściówki nie zostaną wyprzedane są one zwracane i odsprzedawane gospodarzom. W tej części stadionu, kibice zazwyczaj stoją i starają się wspierać piłkarzy swoim dopingiem. Zdecydowanie jest to najbardziej klimatyczna część Upton Park.

The_Sir_Trevor_Brooking_Stand_from_the_press_box_-_geograph.org.uk_-_2034185

East Stand

The East Stand jest najstarszą i zarazem najmniejszą trybuną na Upton Park. Została wybudowana w 1969 roku i może pomieścić tylko 5000 widzów. W latach 70-tych i 80-tych zasiadali na niej najbardziej zagorzali fanatycy West Ham’u United. Jednak „Chicken Run” stracił swoją magią, kiedy boisko zostało bardziej przesunięte w stronę nowo powstałego Dr Martens Stand. Poprzednia nazwa trybuny wzięła się od siatki, która oddzielała ją od boiska. Znajdując się po drugiej stronie można było odnieść wrażenie, że kibiców oddziela siatka, którą stosowało się na kurzych fermach.

W 2001 roku powstały też plany budowy nowej trybuny, która miała powiększyć pojemność stadionu z 35.647 miejsc siedzących do około 40.500 miejsc. Jednak po spadku z Premier League w 2003r., plany te trzeba było odłożyć w czasie.

Bobby Moore Stand

Bobby Moore Stand (dawniej South Bank) został wybudowany w 1993 roku i może pomieścić 9000 widzów. Niedługo po śmierci legendarnego kapitana „Młotów” i reprezentacji Anglii, klub uczcił pamięć Bobby’ego Moore’a nazywając trybunę jego imieniem. Podobnie jak Sir Trevor Brooking Stand jest podzielona na dwie kondygnacje i podobnie dolna jej część jest jednym z najbardziej gorących miejsc na stadionie.

The Betway Stand

The Betway Stand był najnowszą i największą trybuną na Upton Park, która może pomieścić aż 15.000 widzów. Trybuna została wzniesiona w 2001 roku jako Dr Martens Stand. Obydwie kondygnacje oddzielają od siebie loże. W środku ponadto znajdują się wszystkie klubowe biura, sala konferencyjna, apartamenty, szatnie, sklep, a także hotel. Jej rozpoznawalnym znakiem są dwie wieże wzorowane na klubowym herbie. Oficjalnego otwarcia trybuny dokonała Elżbieta II. Trybuna zmienia nazwę za każdym razem, gdy zmienia się główny sponsor klubu.

westhmg2