Dotarcie na stadion Upton Park jest dość łatwym zadaniem, nawet dla osoby, która po raz pierwszy udaje się odwiedzić East End. Zdecydowanie najlepszym i najszybszym środkiem transportu jest metro. 

Miasto w Londynie podzielone jest na kilka stref, od 1 do 9. Nas, podróżujących na Upton Park, interesuje poruszanie się w strefach 1-3 (chyba, że mieszkamy poza strefą 3 lub podróżujemy z lotniska Heathrow – z innych lotnisk nie ma dojazdu metrem). Podział na strefy dokładnie obrazuje poniższa mapka.

standard-tube-map-new

Mapa w dużym rozmiarze i formacie pdf jest dostępna do pobrania na oficjalnej stronie londyńskiego transportu miejskiego.

Koszty przejazdu metrem:

Koszt przejazdu zależny jest od dwóch czynników. Pierwszym jest ilość pokonanych stref w ciągu przejazdu. Drugim, równie ważnym, są godziny podróżowania. Warto omijać godziny szczytu porannego (6:30-9:30) oraz popołudniowego (16:00-19:00) by zaoszczędzić kilka funtów. Ceny biletów prezentujemy poniżej.

Karta Oyster

Karta Oyster to najprostszy sposób kasowania biletu w londyńskim transporcie publicznym. Jest to karta magnetyczna, którą dostaniemy w kasach lub w automatach biletowych.

Wskazówka: Kupienie karty Oyster wymaga od nas wpłacenia dodatkowej kwoty 5 funtów (jednorazowo) jako kaucji zwrotnej. Dostaniemy z powrotem całą kwotę oddając kartę w kasie.

10703-640x360-oyster12nsDoładowaną kartę Oyster przykładamy do żółtego czytnika przed i po wyjściu przez bramkę metra.

Ceny biletów jednorazowych, dziennych i tygodniowych

Jak już wspomniałem, londyńskie metro podzielone jest na strefy. Stadion Upton Park leży w strefie 3.

Koszt pojedynczego przejazdu ze strefy 1 do strefy 3 to 3.30 funta (godziny szczytu) lub 2.80 funta (poza godzinami szczytu). Koszt dziennego przejazdu nie będzie jednak większy niż 7.50 funta – podróżując tylko w strefach 1-3. Cena tygodniowego biletu wynosi 37.70 funta. Oznacza to, że wybierając się do Londynu na pobyt dłuższy niż 5 dni, warto zaopatrzyć się w bilet tygodniowy.

Pełną tabelę opłat znajdziemy na oficjalnej stronie londyńskiego transportu publicznego.

london-underground-logo-300x200

Jak dojechać na stadion?

Udając się na Stadion Boleyn Ground najlepiej wysiąść na stacji metra o nazwie Upton Park. Znajduje się ona na trasach District Line oraz Hammersmith & City Line, w 3 strefie Londynu. Podróż z centrum trwać będzie około 40 minut.

Wskazówka: Przed podróżą warto sprawdzić ewentualne opóźnienia w kursowaniu metra lub całkowicie zamknięte stacje. Ze względu na często przeprowadzane modernizacje jest to nagminnie występujące zjawisko.

Bakerloo Line – dotrzyj na stację Embankment i przesiądź się na linię District Line, z której wprost dojedziesz na Upton Park

Central Line – najlepszym miejscem na przesiadkę będą Liverpool Street lub Mile End. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję przesiądź się na linię Hammersmith & City Line, z której dojedziesz prosto na Upton Park. Z Mile End możesz dotrzeć zarówno linią Hammersmith & City Line jak i District Line

Circle Line – dotrzyj na Edgware Road, możesz zmienić linię na Hammersmith & City Line lub District Line

Jubilee Line – na stacji West Ham przesiądź się na District Line, z której trafisz na Upton Park

Metropolitan Line – na Baker Street lub Liverpool Street zmień linię na Hammersmith & City Line, z której prosto dojedziesz na Upton Park

Northern Line – jeżeli kierujesz się z południa możesz przesiąść się na Waterloo lub London Bridge. Zmień linię na Jubille Line. Na stacji West Ham zmień linię na District Line. Kierując się z północy przesiądź się na Embankment na linię District Line, z której bezpośrednio trafisz na Upton Park.

Piccadilly Line – na stacji Hammersmith wsiądź w linię Hammersmith & City Line, z której prosto trafisz na Upton Park

Victoria Line – kierując się z południa zmień linię na stacji Victoria na linię District Line. Jeżeli kierujesz się z północy zmień linię na stacji King Cross St Pancras na linię Hammersmith & City Line.

Jak dojść na stadion?

Po wyjściu ze stacji metra Upton Park skręć w prawo. Idź cały czas prosto. Dotrzesz na miejsce w ciągu kilku minut.

Po meczu

Po meczu możesz udać się prosto na stację metra Upton Park, ale licz się z olbrzymią kolejką na peronie i odczekaniem kilkunastu/kilkudziesięciu minut. Zamiast tego, warto zajrzeć do pobliskich pubów, o których również wspominamy w osobnym poradniku.