West Ham nie planuje obfitych styczniowych wydatków, mimo że otrzymał nowe możliwości od czeskiego miliardera Daniela Kretinsky’ego, który w  środę sfinalizował zakup 27-procentowego pakietu akcji West Hamu o wartości ponad 180 milionów funtów.

Forbes wycenia majątek osobisty Kretinsky’ego na 2,9 miliarda funtów, a wiceprzewodnicząca Karren Brady mówi, że jego przyjazd „pomoże w rozwoju kluczowych obszarów zainteresowania klubu”.

W co więc najpierw zostaną zainwestowane fundusze Czecha? Jego początkowa inwestycja pomoże West Hamowi spłacić dług, który wynosi 150 milionów funtów

Witając Kretinsky’ego w West Hamie, Brady powiedziała: Zawsze dążymy do dalszego rozwoju, a zaangażowanie Daniela przynosi inwestycje, które wzmacniają pozycję klubu. 

Daniel Kretinsky odpowiedział: Cieszę się, że ten szczegółowy proces został pomyślnie zakończony. Pasjonuje mnie piłka nożna. Bardzo doceniam i szanuję wyjątkową historię i tradycję West Hamu United, a także jej lojalną i pełną pasji bazę kibiców.

Czy będą zatem fundusze na transfery, czy Daniel Kretinsky zajmie się jedynie spłatą długów?

Nie należy się spodziewać, że David Moyes wyda dużo pieniędzy w styczniu, chociaż Szkot zostaje nieco przymuszony, aby sprowadzić środkowego obrońcę i wsparcie dla Michaila Antonio. Dużo mówi się także, że menadżer może wrócić do starań o pomocnika Manchesteru United, Jessego Lingarda

Wydaje się teraz, że to środkowy obrońca stał się bardziej priorytetem dla West Hamu po tym, jak Angelo Ogbonna doznał poważnej kontuzji kolana w niedzielnym meczu z Liverpoolem.

Powrót do wcześniejszych planów?

Moyes jest wieloletnim wielbicielem Jamesa Tarkowskiego, którego kontrakt w Burnley wygasa latem i byłby zapewne otwarty na przeprowadzkę na London Stadium.Pojawia się jednak problem. Burnley wycenia Tarkowskiego na 20 milionów funtów, a West Ham raczej nie sprosta temu, biorąc pod uwagę, że zawodnik jest w ostatnim roku swojego kontraktu. Prasa jednak zaczyna spekulować, czy ten ruch nie byłby dla Moyesa rozsądny i czy Szkot nie pokusi się na takie rozwiązanie.