Były bramkarz West Hamu United i reprezentacji Anglii niedawno przyjechał do wschodniego Londynu, gdzie spędził popołudnie z trenerem bramkarzy Młotów – Xavim Valero i piłkarzem pierwszego zespołu Łukaszem Fabiańskim.

Robert Green, który w latach 2006-12 zagrał 241 meczów w West Hamie, odwiedził niedawno klub treningowy Rush Green z ekipą filmową Premier League Productions, aby omówić innowacyjne podejście Xaviego Valero do trenowania swoich bramkarzy.

Bramkarze pod okiem Valero doskonalą swoje umiejętności i maksymalizują swoje talenty

Trio (Green, Valero, Fabiański) łączy zamiłowanie do nauki o piłce nożnej i do analizowania szczegółów, które mogą pomóc pojedynczemu zawodnikowi, a w konsekwencji jego zespołowi osiągnąć wyższy poziom.

Biorąc każdego zawodnika i identyfikując jego mocne i słabe strony – fizjologiczne i psychiczne – trenerzy tacy jak Valero, mogą pomóc bramkarzom znacznie poprawić ich poziom wydajności, zarówno na treningu, jak i – co ważniejsze – w meczach.

Nigdy nie byłem tutaj w Rush Green – powiedział Robert Green. Znałem to jako teren Ford Motors, a teraz jest to nowy teren treningowy West Hamu. Rozpoznałem jednak wszystkie drogi wokół niego, więc przywołało to miłe wspomnienia. Widziałem jak chłopcy grają kilka razy w tym sezonie i czuję w jak dobrym miejscu jest klub.

Nie wygrywają każdego meczu, ale są to ekscytujące czasy

Statystycznie David Moyes jest lepszy pod względem liczbowym, niż prawie wszyscy menedżerowie Premier League, więc myślę, że to naprawdę  coś, co jest teraz wyjątkowe dla klubu. Czuję, że jest tam jest dobra chemia.  To nie przypadek – to menedżer, który wie o co mu chodzi, zna tożsamość swojego zespołu i jego potrzeby – to on go stworzył. Dla takiego klubu to bardzo ważne – mówił Green.

Bramkarze West Hamu

Łukasz jest genialny. Jest w Premier League od 15 lat i jest dowodem wielkiej konsekwencji dla zespołu. Jedną z rzeczy, którą lubię w bramkarzach jest to, że dochodzisz do etapu w którym świadomie dowiadujesz się o swojej grze. Łukasz to zrobił – wie o co chodzi w drużynie i dlatego tak dużo wnosi do zespołu.

Fani prawdopodobnie nie widzieli zbyt wiele popisów Alphonse’a, którego ja często obserwowałem w Fulham – jest dobrym bramkarzem z solidną techniką, a dzięki takim umiejętnościom można stworzyć naprawdę dobry profil golkipera.

Więcej niż jeden świetny bramkarz  – to  klucz do sukcesu, przy takiej ilości meczów

David Moyes ma wystarczająco dużo powodów do niepokoju, ale na pewno nie musi martwić się o swoich bramkarzy, ponieważ ma trenera i bramkarzy, na których może w 100% polegać.

West Ham jest w tej chwili naprawdę w dobrym miejscu. Pierwszy sezon w Lidze Europy jest ciężki – grają meczem za meczem i staje się to w pewnym momencie prawdziwym wyzwaniem w różnych aspektach.

Ostatni sezon był niesamowity i rósł w siłę – ten sezon może nie być aż tak szalony, ale West Ham ma drużynę, która będzie w każdym meczu walczyć. W tej chwili gracze dają West Hamowi większe szanse na wygraną niż przegrywanie. To drużyna, która chce coraz więcej – podsumował były golkiper Młotów.