Premier League musi zmienić swoje standardowe daty spotkań sezonu 2022/2023, ponieważ piłkarski świat przygotowuje się do pierwszych w historii zimowych Mistrzostw Świata w Katarze. 

Katar będzie gospodarzem Mistrzostw za nieco ponad 12 miesięcy – otwarcie turnieju odbędzie się 21 listopada na stadionie Al Bayt w Al Khor. Finał zaplanowany jest na 18 grudnia na Lusail Iconic, który może pomieścić 80 000 osób.

Ligi na całym świecie muszą dostosować terminarz – Premier League ogłosiła przerwę na nieco ponad sześć tygodni

Sezon rozpocznie się wcześniej niż zwykle, bo już 6 sierpnia, po czym po 16 rundach rozgrywek nastąpi przerwa (w weekend 12 listopada 2022 roku rozegrana zostanie ostatnia kolejka przed przerwą). Oznacza to, że pierwsze 16 meczów sezonu odbędzie się w ciągu 14 tygodni.

Sezon zostanie wznowiony w drugi dzień świąt – osiem dni po finale mistrzostw świata, a ostatnim dniem sezonu będzie 28 maja 2023 r. Wszystkie dziesięć meczów – jak zwykle – rozpocznie się wówczas jednocześnie.

Po wznowieniu Premier League, pozostałe 22 mecze zostaną rozegrane wraz z różnymi rozgrywkami pucharowymi, które również będą musiały uwzględnić nowe, dostosowane do tej sytuacji daty. Oczekuje się, że finał FA Cup, który jest zazwyczaj imprezą majową, odbędzie się w czerwcu.

Tradycyjny turniej odbędzie się po raz pierwszy w swojej historii zimą, ze względu na gorący letni klimat Kataru

Menedżerowie już obawiają się, że ich piłkarze doznają kontuzji podczas zimowych Mistrzostw, a druga połowa sezonu jest zwykle kluczową częścią kampanii dla klubów. Decyzja o przeniesieniu Mistrzostw Świata pojawiła się w związku z obawami o letnie temperatury na Bliskim Wschodzie, które w czerwcu osiągają średnio 41,2 stopnia. To  właśnie skłoniło FIFA do przeniesienia rozgrywek na ostatnie miesiące roku, kiedy to tamtejszy klimat, uważany jest za bardziej odpowiedni do zawodów sportowych – nadal jednak spodziewane jest około 28 stopni.