Były trener Hiszpanii, Porto, Realu Madryt, Sevilli i Wolverhampton Wanderers oficjalnie rozpocznie pracę w Londynie 1 lipca. Lopetegui przygotował imponujące CV trenerskie w ciągu ostatnich dwóch dekad, prowadząc Sevillę do zwycięstwa Ligi Europy UEFA, a hiszpańskie U21s i U19s do sukcesu w Mistrzostwach Europy UEFA.

Jest powszechnie szanowany za swoją jasną filozofię piłki nożnej, elastyczne podejście taktyczne, konkurencyjny charakter i umiejętności zarządzania ludźmi. Powołanie doświadczonego Hiszpana na stanowisko głównego trenera stanowi kolejny krok w nowej i rozwijającej się strategii piłkarskiej West Ham United, która nabrała tempa w lipcu 2023 roku wraz z przybyciem Tima Steidtena na stanowisko dyrektora technicznego klubu.

Lopetegui nie może się doczekać rozpoczęcia pracy z zawodnikami po ich powrocie na przedsezonowe treningi w lipcu. Wyraził swoje podekscytowanie budowaniem na mocnych fundamentach i wprowadzeniem własnego stylu na London Stadium.

Czuję się bardzo szczęśliwy, przede wszystkim, że mogę być częścią przyszłości tego wielkiego Klubu – powiedział Lopetegui. Czuję, że mamy fantastyczny fundament. Myślę, że ostatnie kilka lat było oczywiście bardzo dobrym czasem, aby mieć tę bazę, ale moją ambicją jako trenera jest zawsze być coraz lepszym, osiągać coraz większe cele oraz zachęcać i ulepszać graczy, drużynę i rywalizować, ponieważ piłka nożna a na tym polega.

Jesteśmy w tym bardzo ambitni. Jestem tam, gdzie chcę być. Jestem tutaj, ponieważ chcę tu być i dla nas był to fantastyczny dzień, kiedy sfinalizowaliśmy naszą umowę tutaj. Mieliśmy inne możliwości, ale bardzo się cieszę, że West Ham wybrał mnie, ponieważ ja wybrałem też West Ham, więc jesteśmy z tego powodu naprawdę szczęśliwi.

Przyjechaliśmy tutaj z pomysłem, aby zrobić coś wielkiego. Dlatego jesteśmy podekscytowani tym wyzwaniem. Oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Klubowi i zespołowi osiągnąć najlepszy poziom i osiągnąć nasze cele. Zapewniam fanów, że będą kluczowi we wszystkich naszych osiągnięciach.

Tim Steidten powiedział: Bardzo się cieszymy, że możemy powitać Julena i jego personel w naszym klubie. Był wyróżniającym się kandydatem na stanowisko naszego głównego trenera i jestem osobiście zachwycony, że zdecydowaliśmy się na wspólną pracę. Jego kariera pokazuje, że gdziekolwiek trenował, poprawił zawodników i drużyny, a my nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak będzie pracował z naszym składem. Julen żyje i oddycha piłką nożną. Głęboko myśli o grze, jest taktycznie bystry i pokazał, że potrafi przystosować się do pracy w różnych ligach, w różnych krajach, z drużynami narodowymi, a w każdej sytuacji pokazał swoje wybitne cechy. Ma duże doświadczenie w sposobie, w jakim będziemy teraz pracować w West Hamie United i nie mogę się doczekać współpracy z nim, aby rozwijać udaną przyszłość dla Klubu.

David Sullivan także przywitał Hiszpana: Chciałbym powitać Julena w klubie i życzyć mu samych sukcesów w jego nowej roli. Wierzymy, że to spotkanie zapewni dużą okazję do wykorzystania postępów poczynionych w ostatnich sezonach, pomagając naszemu klubowi iść naprzód w kierunku zgodnym z naszymi ambicjami. Ciężko pracowaliśmy za kulisami, aby kontynuować kształtowanie właściwej strategii dla przyszłości West Hamu i nie możemy się doczekać, aby wprowadzić do Klubu umiejętności, doświadczenie i osobowość trenerskie Julena.

Do Lopetegui dołączą: 

  • Pablo Sanz (zastępca głównego trenera),
  • Oscar Caro (szef wydajności i asystent trenera),
  • Juan Vicente Peinado (szef analizy i asystent trenera),
  • Borja De Alba (trener fitness)
  • Edu Rubio (trener techniczny)
  • Xavi Valero (będzie kontynuował swoją rolę trenera bramkarzy pierwszej drużyny męskiej)

Lopetegui spotka się ze swoim składem po raz pierwszy, gdy zawodnicy wrócą na przedsezonowy trening w Rush Green na początku lipca. Następnie zabierze ich do Stanów Zjednoczonych na The Sunshine State Tour of Florida pod koniec lipca, gdzie zmierzą się z jego byłym klubem Wolves, a także Crystal Palace.