25 październik 1983

II runda Carling Cup

Boleyn Ground

West Ham United 10-0 Bury (w dwumeczu West Ham wygrał 12-1)

Dzięki czterem bramkom zdobytym przez Tony’ego Cottee West Ham pokonał Bury 10-0 i osiągnął największe w historii zwycięstwo.

To spotkanie było historyczne również z innego względu. Otóż na stadionie pojawiła się najmniejsza ilość widzów od trzydziestu lat, a dokładniej 10,896. Taki stan rzeczy był z pewnością spowodowany wynikiem pierwszego meczu obydwu drużyn. Na stadionie Gigg Lane WHU wygrało 2-1 i było niemal pewne awansu, a pojedynek na Upton Park był tylko formalnością. W tym historycznym pojedynku kapitalną formą strzelecką popisał się wspomniany wcześniej Cottee, a bramkarz Młotów, Phil Parkes rozegrał najspokojniejszy mecz w karierze.

Już dwie minuty po rozpoczęciu spotkania West Ham wyszedł na prowadzenie. Po dośrodkowaniu wykonanym przez Steve’a Walforda futbolówkę strącił Dave Swindlehurst, a egzekutorem okazał się po pierwszy w tych zawodach, Tony Cottee. Pięć minut później przed szansą na wyrównanie stanęli zawodnicy Bury, ale po faulu Billy’ego Bondsa jedenastki nie wykorzystał John Bramhall.

W 18 minucie na tablicy wyników widniał wynik 2-0. Dośrodkowanie z rzutu wolnego od Raya Stewarta na bramkę zamienił Alvin Martin. Chwilę później niezdecydowanie defensorów Bury wykorzystał Trevor Brooking, który podwyższył wynik spotkania. W pierwszej części gry West Ham zdobył jeszcze dwie bramki, obie padły po strzałach z głowy Tony’ego Cottee.

Kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy kolejny raz na listę strzelców wpisał się Cottee, który wykorzystał ładne zgranie piłki od Alana Devonshire. Popularny Devo kilka minut później dołożył siódmą bramkę zdobytą po ładnym strzale zza pola karnego.

Ósmego gola dla Młotów po rzucie karnym zdobył Ray Stewart. Do końca meczu West Ham zdobył jeszcze dwie bramki, które zdobyli Trevor Brooking i Alan Devonshire.

West Ham United: Parkes, Stewart, Walford, Bonds (Orr), Martin, Devonshire, Allen, Cottee, Swindlehurst, Brooking, Pike.