10 Maj 1980 

Finał Pucharu Anglii

Wembley

Niewielu drugoligowców miało zaszczyt wystąpić w finale Pucharu Anglii, ale tak było w przypadku West Ham’u United w 1980 roku.

Można powiedzieć, że było to wręcz zadziwiające. Popularne „Młoty” dysponowały jedną z najmocniejszych kadr na zapleczu First Division, ale mimo to nie potrafiły po raz kolejny wywalczyć awansu do pierwszej ligi. Jednak w samym pucharze nie mieli problemów odprawić wyżej rozstawionych rywali jak West Bromwich Albion, Aston Villę czy Everton. Po dwumeczu z tymi ostatnimi nic już nie stało na przeszkodzie, aby po pięciu latach przerwy wrócić na stadion bliźniaczych wierz.

W finale podopieczni Lyalla mieli się zmierzyć z należącą do czołowych ekip w Anglii – Arsenalem, który w ostatnim dziesięcioleciu był pięciokrotnym finalistą Pucharu Anglii.

Początek spotkania nie był porywającym widowiskiem. Obydwie drużyny nie forsowały tempa i rzadko podchodziły pod pole karne przeciwników. Taki stan rzeczy uległ w 12 minucie. Piłkę na własnej połowie przejął Trevor Brooking i ruszył z atakiem na bramkę „Kanonierów” – po krótkiej wymianie podań na dośrodkowanie zdecydował się Alan Devonshire. Piłka trafiła pod nogi Davida Crossa, ale jego strzał został zablokowany przez obrońcę Arsenalu, sytuację próbował ratować Stuart Pearson, ale jego strzał wydawał się na tyle niecelny, że akcję można już było uznać za nieudaną, ale na szóstym metrze wielkim sprytem wykazał się Trevor Brooking, który ze szczupaka skierował piłkę do siatki.

Od tego momentu zarysowało się delikatna przewaga Arsenalu, ale świetnie spisywali się zarówno defensorzy, jak i bramkarz „The Hammers”. W drugiej połowie w dalszym ciągu to „Kanonierzy” mieli więcej z gry, lecz bliżej strzelenia gola był West Ham United, a dokładniej Paul Allen, który równocześnie przeszedł do historii jako najmłodszy uczestnik Finału Pucharu Anglii. W dalszej części spotkania wynik nie uległ już zmianie i Billy Bonds po raz kolejny mógł odebrać najstarsze trofeum na świecie z rąk królewskiej rodziny.

Jak do tej pory, West Ham United pozostaje ostatnią drużyną, która sięgnęła po to trofeum nie będąc sklasyfikowanym w najwyższej lidze rozgrywkowej.

West Ham United: Parkes, Stewart, Lampard, Bonds, Martin, Devonshire, Allen, Pearson, Cross, Brooking, Pike.