W niedzielę rozpoczęła się w druga runda meczów eliminacji do Euro 2024. Reprezentacja Anglii przystąpiła do niej już z trzema punktami z czwartkowego zwycięstwa nad Włochami (2:1) po golach Declana Rice’a i Harry’ego Kane’a z rzutu karnego. Ukraińcy w pierwszej kolejce pauzowali. Ekipa trenera Garetha Southgate’a była też zdecydowanym faworytem tego spotkania i nie zawiodła oczekiwań swoich kibiców.

• Anglicy na Wembley zgodnie z przewidywaniami wygrali z Ukrainą 2:0
  • Gole strzelili Harry Kane i Bukayo Saka – Declan Rice zameldował się w podstawowym składzie
  • W porównaniu do starcia z Włochami w jedenastce gospodarzy pojawili się Ben Chilwell, Jordan Henderson oraz James Maddison, dla którego był to pierwszy raz w podstawowym składzie reprezentacji
  • W kadrze meczowej nie znalazł się Phil Foden, który musiał przejść pilną operację wyrostka robaczkowego

Vis-à-vis naszych wschodnich sąsiadów stanął jeden z najlepszych zespołów w Europie, który od samego początku dominował. Ukraińcy w pierwszej połowie byli bezradni i praktycznie nie zagrozili bramce Jordana Pickforda – trzymali się jednak tylko do 37. minuty. Obydwa gole padły w pierwszej połowie (37′ i 40′). W drugiej części Anglicy w dalszym ciągu przeważali, choć – co zrozumiałe – jednak atakowali z mniejszą intensywnością niż w pierwszej połowie spotkania.

Po zmianie stron przyjezdni starali się zmienić niekorzystny wynik, ale niewiele byli w stanie już zrobić. Anglicy w pełni kontrolowali wydarzenia boiskowe, od czasu do czasu groźnie atakując. Mimo kilku świetnych okazji więcej goli już nie padło.

MALTA VS WŁOCHY

Mancini dokonał ośmiu zmian w swojej drużynie na mecz z Maltą, jednak nadal napastnik West Hamu –  Gianluca Scamacca – nie był brany pod uwagę do podstawowej „11”. Dla Młotów są też dobre wiadomości, ponieważ Emerson Palmieri wszedł do podstawowego składu reprezentacji Włoch.

Selekcjoner dokonał hurtowych zmian, wprowadzając Emersona, Giorgio Scalviniego, Alessio Romagnoli, Sandro Tonali, Matteo Pessinę, Bryana Cristante, Matteo Politano i Wilfrieda Gnonto z Leeds United.

• Emerson zagrał 90 minut w niedzielny wieczór na Stadionie Narodowym Ta’ Qali na Malcie. Zanotował wskaźnik kompletności podań na poziomie 86 procent, wygrywając dwa powietrzne pojedynki i szczycąc się trzema udanymi wślizgami. Boczny obrońca po raz pierwszy wystartował w reprezentacji od czasu porażki Włoch w Finalissima z Argentyną w czerwcu 2022 roku. Zespół Roberto Manciniego wyszedł na dwubramkowe prowadzenie jeszcze przed przerwą i taki wynik utrzymał do końca meczu