West Ham jest przeciwny reformom Premier League przedstawionym, jako element Projektu Big Picture – donosi BBC.

Projekt Big Picture jest prowadzony przez współprzewodniczącego Manchesteru United i właściciela Liverpoolu, Johna Henry’ego. Przewiduje on drastyczne wstrząsy angielską piramidą piłkarską i proponuje reformy, które drastycznie wpłynęłyby na skład Premier League oraz na to kto nią kontroluje.

Projekt obejmuje zmniejszenie liczby drużyn z najwyższej półki do 18, a także zniesienie Pucharu Ligi i Tarczy Wspólnoty. Pakiet wsparcia w wysokości 250 milionów funtów zostanie wówczas przekazany EFL. Propozycje mają poparcie prezesa EFL Ricky’ego Parry’ego.

Żadne kluby Premier League nie otrzymają „specjalnych praw głosu”

Klubowe źródło powiedziało BBC, że West Ham jest zdecydowanie przeciw projektowi, powołując się na utratę dochodów z meczy domowych. Stwierdza też, że prędzej czy później będzie to oznaczać nieproporcjonalną przewagę „wielkiej szóstki”.

„Wielka szóstka używa Covid-19 do przejęcia władzy” – powiedział w BBC przedstawiciel West Ham. „Jeśli to się uda, to z czasem będą szukać coraz więcej korzyści tylko dla siebie”.

Rzecznik premiera Borisa Johnsona powiedział w poniedziałek, że plany „podważają zaufanie do zarządzania piłką nożną”

„Jeśli chodzi o wsparcie dla klubów, to Premier League i English Football League zapewniły nas, że nie mają zamiaru dopuścić do upadku żadnego klubu EFL z powodu COVID-19. Wiemy, że mają środki aby temu zapobiec w ramach istniejących programów. Zdecydowanie wzywamy Premier League i EFL do dalszej konstruktywnej pracy nad pakietem wsparcia dla całej rodziny piłkarskiej”.

Nie wiadomo co się stanie jeśli plan, który spotkał się z krytyką ze strony grup kibiców, rządu i kierownictwa Premier League zostanie odrzucony.

Propozycje Project Big Picture zostały zebrane przez właściciela Liverpoolu, Johna Henry’ego i współprzewodniczącego United, Joela Glazera

– Premier League zmniejszy liczbę klubów z 20 do 18, a Championship, League One i League Two zatrzyma po 24   drużyny

– Dwie ostatnie drużyny w Premier League spadną automatycznie, a drużyna zajmująca 16. miejsce przejdzie do walki play-off o mistrzostwo.

– Puchar Ligi i Tarcza Wspólnoty zostaną zniesione.

– Likwidacja płatności spadochronowych.

– Fundusz ratunkowy w wysokości 250 milionów funtów natychmiast zostanie udostępniony EFL i 25% wszystkich przyszłych transakcji telewizyjnych

– 100 milionów funtów zostanie wypłaconych FA w celu wyrównania utraconych dochodów.

– Dziewięć klubów otrzyma „specjalne prawa do głosowania” w pewnych sprawach, na podstawie ich przedłużonych występów w Premier League.