David Moyes w niedzielę wystawi zapewne swoją najlepszą część zespołu przeciwko liderom Premier League. Młoty zmierzą się z drużyną Pepa Guardioli na stadionie w Londynie w przedostatnim meczu sezonu. Tego dnia legendarny już kapitan Mark Noble, rozegra swój ostatni mecz u siebie w koszulce West Hamu. 

Menedżer wie, jak ważne będzie niedzielne spotkanie dla jego zespołu, ale także dla rywali. Dla samego Noble’a i wszystkich osób związanych z klubem, będzie to z pewnością emocjonujące popołudnie, nie tylko ze względu na rywalizację boiskową.

Naprawdę nie możemy się doczekać tej gry – powiedział David Moyes

To chyba pierwszy raz, kiedy mamy cały tydzień na przygotowania. To ciężki mecz przeciwko dobremu zespołowi, ale miejmy nadzieję, że będziemy gotowi do gry w niedzielę. To będzie dla nas wielkie osiągnięcie, aby ponownie sięgnąć po europejski futbol. Po naszym pierwszym roku w Europie i zajściu dosyć daleko w tych rozgrywkach, mamy nadzieję, że uda nam się ponownie do nich wrócić.

Chcemy być w europejskim futbolu i jeśli to mogłaby być Liga Europy, to byłoby fantastycznie, ale jeśli będziemy w Lidze Konferencyjnej, to też będziemy się cieszyć. 

Jestem pewien, że niedziela będzie bardzo emocjonująca dla Marka Noble’a i jego rodziny

Kiedy mówisz, że odchodzisz z futbolu, to wielka i trudna rzecz. Kiedy jesteś piłkarzem, twoja kariera nigdy nie jest tak długa jakbyś tego chciał. Myślę, że Mark docenia to, że zaczynał mając 15 lub 16 lat, a kończy profesjonalną grę w wieku 35 lat. Dokonanie tego w jednym klubie to ogromne osiągnięcie – obecnie nie robi tego wielu ludzi. Wielkie uznanie dla Marka za sposób w jaki zachowywał się jako zawodnik przez całą swoją karierę. 

Jest świetny poza boiskiem, a dla mnie osobiście jest wspaniałym kapitanem odkąd wróciłem do West Hamu. Jestem pewien, że będzie to dla niego emocjonalne popołudnie, ale on wie, że miał naprawdę dobrą karierę. 

Mark był również był wielki poza boiskiem. Podczas pandemii brał udział we wszystkich działaniach, jakie miały miejsce  między kapitanami klubów. Kiedy wróciłem, bardzo mi pomógł, bo dał mi informacje i cały ogląd na to, co jest wymagane i potrzebne. Poprowadził mnie we właściwym kierunku w jednej lub dwóch sprawach – jest naprawdę wspaniały. W przyszłym roku na pewno będzie go brakowało w szatni. 

Spuścizną Marka jest jego kariera i lojalność

Grał w jednym klubie i nigdy się nie przeprowadził. Grał nieprzerwanie na najwyższym poziomie, więc z tego punktu widzenia będzie sławny. 

Będzie nam go naprawdę brakowało w klubie. Był bardzo dobry w kontaktach z młodymi graczami, dał przykład na to, jak powinni się zachowywać i jak prowadzić swoją działalność piłkarską. Pomaga także szkolić niektórych naszych graczy, aby mogli stać się dobrymi liderami w klubie.

Jestem bardzo zadowolony z Declan Rice’a

Jest dla nas bardzo ważny – w tym roku zagrał naprawdę dobrze od pierwszego meczu do teraz, co wiele mówi, ponieważ jest to trudny sezon. Myślę, że Declan od samego początku był świetny. Mam nadzieję, że nadal będzie się poprawiał. Jego praca i umiejętności idą do przodu cały czas. To młody człowiek, który z doświadczeniem będzie stawał się coraz lepszy. 

W przeszłości wiele razy mówiłem, że Declan będzie kapitanem reprezentacji Anglii. Myślę, że nie jest od tego daleko. W tej chwili jest kapitanem West Hamu, więc z pewnością wspina się coraz wyżej.

Nie mogę się doczekać gry z Manchesterem City

Manchester City jest oczywiście bardzo trudnym rywalem, ale nie mogę się tego spotkania doczekać, ponieważ jest to dla nas wyzwanie. To jest coś, w czym chcemy zobaczyć, jak sobie radzimy. 

Mam nadzieję, że nasi rywale wykorzystali już wszystkie swoje okazje na gole i teraz powinni ich stracić kilka. Tak na to patrzę. Musimy bardzo dobrze się bronić, starać się trzymać ich z daleka najlepiej jak potrafimy, a także próbować im strzelić gole. Mają jedną lub dwie kontuzje, więc musimy zobaczyć, czy możemy coś zrobić, zmaksymalizować nasze szanse. 


Manchester City to drużyna, z którą trudno jest rywalizować

Manchester to nie jest tylko dobry zespół, ale naprawdę dobrze zarządzany biznes. Jest to coś, czego szuka wiele klubów, ale oni przez wiele lat mieli świetne fundusze i nadal będą je otrzymywać.

Coraz trudniej jest konkurować z nimi, ale zawsze mówiłem, że mam nadzieję, że pieniądze nie są najważniejszą rzeczą w piłce nożnej. Zawsze liczę na to, że możemy być drużyną, która bez takiej ilości funduszy może coś wygrać. W ostatnich latach widzieliśmy, jak zespoły takie jak Leicester City wygrywały Premier League, więc musimy mieć nadzieję, że takie możliwości nadal istnieją. 

Na początku tego sezonu zremisowaliśmy z Manchesterem City w Pucharze Carabao. Ostatecznie wygraliśmy, ale to była wygrana z rzutów karnych w rozgrywkach pucharowych. Mamy nadzieję, że może uda nam się uzyskać w niedzielę przewagę bramkową, ponieważ pierwsze spotkanie z tą drużną przegraliśmy 1:2.  

Myślę, że w ostatnich sezonach wykonaliśmy całkiem niezłą robotę przeciwko Manchesterowi City i daliśmy przyzwoite występy. Będziemy więc musieli zagrać przeciwko nim naprawdę dobrze.