Jeremy Ngakia nie zdecydował się na przedłużenie swojego kontraktu z West Hamem i odszedł z klubu ze swoją kartą zawodniczą w ręce. Czarnoskóry obrońca prawdopodobnie zasili Watford FC, dzięki czemu The Hammers mogą odrobinę zarobić. 

Obiecujący obrońca za namową swojego agenta nie zgodził się na proponowane przez Młoty warunki umowy i opuścił London Stadium jako wolny zawodnik. Brytyjskie media podają, że najprawdopodobniej dołączy on do Watford FC, które dopiero co spadło z Premier League.

Jeśli Ngakia podpisze kontrakt z Szerszeniami, wówczas Młoty mogą wystąpić o wypłacenie rekompensaty finansowej. Jeśli bowiem piłkarz poniżej 24 roku życia dostanie propozycję nowej umowy od macierzystego klubu, a z niej nie skorzysta i przejdzie do innego zespołu, wówczas klub wychowanka może ubiegać się o rekompensatę.

Zazwyczaj oba podmioty dochodzą do porozumienia co do wartości odszkodowania. Jeśli jednak wycena piłkarza różni się względem zainteresowanych stron, może dojść do procesu arbitrażowego, obsługiwanego przez Professional Football Compensation Committee (PFCC).

PFCC jest oranizacją działającą zgodnie z regulaminem The Football League i Premier League i stanowi część układu Związku Zawodowych Piłkarzy. Struktura ta składa się z niezależnego prezesa, członków wskazanych przez Premier League, Związek Zawodowych Piłkarzy i Związek Ligowych Menadżerów.

W takim procesie, zainteresowane kluby są zobowiązane do przedstawienia podstaw swoich wycen. PFCC bierze pod uwagę między innymi koszty utrzymania Akademii lub Centrów Doskonalenia, wiek i dotychczasowy przebieg kariery zawodnika, czas zarejestrowania w poprzednim klubie, warunki nowej umowy przedstawione przez obie drużyny oraz wszelkie środki podjęte do przekonania zawodnika do wyboru swojego pracodawcy.

Jeremy Ngakia swoją karierę w West Hamie rozpoczął w wieku 14 lat i grał w bordowo-błękitnym trykocie przez pięć lat. W Premier League rozegrał łącznie 5 meczów i pozostawił po sobie dobre wrażenie. Portal transfermakrt.de wycenia zawodnika na niecałe 250 tysięcy euro.