Czeska inwestycja w West Hamie na ostatniej prostej! Jak podaje portal 90min, wykupienie udziałów w klubie przez Daniela Kretinsky’ego pozostaje już tylko kwestią czasu. West Ham obecnie czeka na zaakceptowanie transakcji przez brytyjski rząd.

W ostatnich tygodniach internet obiegła informacja, że czeski miliarder, 46-letni Daniel Kretinsky, planuje wykupić 27% procent udziałów w West Hamie. Biznesmen miałby zostać drugim co do ilości udziałów właścicielem, zaraz pod Davidzie Sullivanie. Mówi się, że później miałoby nastąpić całkowite przejęcie władzy od GSB. Kretinsky, który zarówno jest prezesem Sparty Praga, chciałby także nawiązać współpracę między obydwoma klubami. Mówi się, że wszystkie szczegóły sprzedaży zostały już ustalone.

Jedyne co powoduje spowolnienie w całym przedsięwzięciu to umowa, która zobowiązuje West Ham do wynajmowania London Stadium od E20 – firmy, która zarządza stadionem od czasu zakończenia igrzysk olimpijskich w 2012 roku. W związku z nią, David Sullivan oraz David Gold zobligowani są do zapłacenia ustalonej części z zysku ze sprzedaży co najmniej 10% udziałów w klubie. W przypadku sprzedaży całości przed marcem 2023, włodarze będą musieli oddać 20% od pełnej kwoty.

Ponadto, E20 musi zatwierdzić każdy biznes, a co za tym idzie musi to zrobić także parlament, gdyż firma jest własnością publiczną. Mimo opóźnienia, transakcja powinna zostać ukończona przed końcem 2021 roku, a Daniel Kretinsky ma być znaczącym wsparciem finansowym podczas zimowego okna transferowego.

Autor: Kuba Barszcz