West Ham drugi sezon z rzędu znajduje się na czołowych miejscach rankingów aresztowań w piłce nożnej. Arsenal i Tottenham zajmują miejsca w pierwszej piątce. Dane zostały opublikowane w czwartek w statystykach rządowych.

W sezonie 2022–2023 na meczach West Hamu doszło ogółem do 89 aresztowań, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 95-cioma w roku poprzednim, ale wciąż o 6 więcej niż zajmujący drugie miejsce Manchester United. Manchester City i Leeds zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce, natomiast nasi rywale z północnego Londynu piąte, z 51 aresztowaniami każdy z nich.

W West Hamie dominują dwie przyczyny aresztowań:

  • 27 było związanych z naruszeniem porządku publicznego
  • 23 za rzucanie rakietami – to ponad dwa razy więcej niż w jakimkolwiek innym klubie

Włodarze Młotów twierdzą, że ich polityka zerowej tolerancji, a także najnowocześniejszy monitoring CCTV na stadionie londyńskim zapewniają im lepsze wyposażenie do wykorzeniania przestępców.

Odnotowuje się ogólnie więcej aresztowań za zakłócanie porządku publicznego. I tak na przykład Millwall, ma drugą co do wielkości liczbę wydanych zakazów piłkarskich (66).

W całym kraju liczba nowych zakazów związanych z piłką nożną wzrosła o 32 procent w sezonie 2021–2022, ale policja odnotowała 10-procentowy spadek liczby incydentów (klasyfikowanych jako bardzo dotkliwe) na meczach. Liczba zgłoszonych przypadków zakłócania porządku, również spadła o 6 procent.

Warto zauważyć, że na meczach kobiet nie doszło do żadnych aresztowań związanych z piłką nożną, natomiast z 23 aresztowań dokonanych za rasistowskie lub nieprzyzwoite skandowanie podczas meczów mężczyzn, żadne nie miało miejsca w londyńskich klubach.

Ogólnie w całym kraju doszło do 2198 zatrzymań związanych z piłką nożną, w porównaniu z 2037 w zeszłym roku, ale liczb tych nie można bezpośrednio porównywać, ponieważ aresztowania za przestępstwa narkotykowe klasy A (200) oraz za dokonane w Anglii i Walii w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej (101) po raz pierwszy zostały uwzględnione w statystykach.