West Ham United zwycięzcą FA Youth Cup w sezonie 2022/23! W meczu finałowym ekipa ze wschodniego Londynu pokonała na Emirates Stadium Arsenal wynikiem 5-1 i może się teraz cieszyć z upragnionego, długo wyczekiwanego trofeum.

Arsenal wyszedł na prowadzenie jako pierwszy, kiedy to w 7. minucie spotkania piłkę w siatce umieścił Omari Benjamin. Szybko stracona bramka nie podcięła jednak skrzydeł podopiecznych Kevina Keena – śmiało można nawet rzec, że zadziałała ona na piłkarzy niczym płachta na byka.

Zaledwie 9 minut później do wyrównania doprowadził George Earthy. 18-latek oddał mierzony, techniczny strzał z granicy pola karnego, który przechytrzył stojącego w bramce Noah Coopera.

Będący w gazie gracze West Hamu nie osiedli na laurach i po upływie zaledwie 108 sekund na tablicy wyników widniał rezultat 1-2. Gideon Kodua popędził prawą stroną boiska, po czym posłał kąśliwą piłkę w pole karne. Czający się w okolicy piątego metra Callum Marshall znalazł się w idealnym miejscu, o idealnej porze i mocnym uderzeniem zapewnił drużynie upragnione prowadzenie.

Dwa szybkie ciosy spowodowały, że The Hammers poczuli niesamowitą pewność siebie. Młoty kontrolowały grę, a popełnione błędy były szybko korygowane. W zawodnikach dało się zobaczyć spokój i brak paniki z piłką przy nodze, czego efektem była niesamowita bramka Gideona Koduy. Kapitan zespołu wykorzystał stratę piłki obrońcy Kanonierów i z zimną krwią przelobował golkipera z około 35 metrów. West Ham zszedł więc do szatni z dwubramkowym prowadzeniem oraz dobrym nastawieniem na drugą część spotkania.

Gra drużyny po przerwie to nic innego niż obrona wypracowanej zaliczki i oczekiwanie na końcowy gwizdek. Mimo niezłych momentów w ofensywie, to jednak zawodnicy Jacka Wilshere’a dyktowali tempo oraz częściej gościli pod bramką rywali, a świetnymi interwencjami popisywał się Mason Terry.

Mistrzowie Premier League U18 jednak nie spanikowali, lecz cierpliwie czekali na dogodne sytuacje, czego efektem było trafienie Kaelana Caseya. Zespół wykorzystał moment, w którym na dłużej zapuścił się w pobliżu bramki The Gunners i po solidnym rozegraniu rzutu rożnego mógł się cieszyć z coraz wyższego prowadzenia.

Kiedy wydawało się, że wynik jest już ustalony, młodzi postanowili strzelić jeszcze jednego gola. Josh Briggs wykorzystał swoje dobre umiejscowienie w polu karnym i tym samym ustanowił końcowy rezultat spotkania. Arsenal 1, West Ham 5!

Poza zdobytymi golami West Ham miał jeszcze masę okazji na podwyższenie wyniku – każdy się zgodzi, że drużyna w pełni zasłużyła na zwycięstwo. Zwycięstwo w FA Youth Cup jest pierwszym dla Młotów od 1999 roku, a ten szczególny moment zostanie w pamięci zawodników na całe życie. Zebrani na stadionie w ilości 7000 kibice The Hammers bez wątpienia ponieśli swoich ulubieńców do wygranej i razem z nimi celebrowali zakończenie tego fantastycznego sezonu.