Kluby „Wielkiej Szóstki”, które wczoraj wieczorem ogłosiły plan gry w nowej Europejskiej Super Lidze spowodowały potężne zamieszanie w każdym kraju i klasie rozgrywkowej. Sytuacja ta postawiła West Ham na pozycji do pierwszego w historii tytułu mistrzowskiego w lidze.

Superliga zniszczy piłkę. To ośmieszenie idei rozgrywek europejskich i absolutna kompromitacja – tak brzmiały pierwsze komentarze ludzi piłki i polityki, które zostały opublikowane po ogłoszeniu decyzji o powołaniu The Super League.

West Ham United a Super League

Młoty zajmują czwarte miejsce w tabeli z sześcioma meczami do rozegrania i starają się o miejsce w Lidze Mistrzów. Europejska Super Liga może jeszcze zmienić wygląd sezonu, tabeli i grę – taką jaką znamy.
Kluby, które dołączą do Super League mogą zostać wykluczone z krajowych lig i obecnych rozgrywek europejskich. Dzięki temu West Ham United może zostać liderem tabeli i zdobyć tytuł mistrzowski.

Fani West Ham zastanawiają się, co to może oznaczać dla ich klubu

Zrewidowana tabela opublikowana wczoraj pokazuje, że bez sześciu drużyn, które odejdą do Super Ligi, West Ham miałby dziewięć punktów przewagi na szczycie tabeli Premier League.

Ekspert Sky Sports, Gary Neville, był jednym z najbardziej szczerze opowiadających o planach Super League, zdobywając powszechne pochwały od fanów West Ham i ludzi z całej piramidy piłkarskiej.

Powiedział, że zaangażowane kluby powinny zostać natychmiast ukarane odjęciem punktów lub wykluczeniem z Premier League i europejskich rozgrywek.

Władze Premier League skomentowały sytuację w oświadczeniu mówiąc, że superliga „zniszczy” przesłankę otwartej rywalizacji.

Premier League i UEFA rozważają sankcje

Fani dowolnego klubu w Anglii i całej Europie mogą obecnie marzyć, że ich drużyna może wspiąć się na szczyt i zagrać z najlepszymi – głosi oświadczenie. Wierzymy, że koncepcja europejskiej Super Ligi zniszczyłaby to marzenie.

UEFA była podobnie krytyczna we wspólnym oświadczeniu z angielskim FA, Premier League, hiszpańskim FA, La Liga, włoskim FA i Serie A. Organ zarządzający zagroził, że udział w rozgrywkach krajowych zostanie zakazany klubom będącym w Super Lidze.

Rozważymy wszystkie dostępne nam środki, na wszystkich poziomach, zarówno sądowych, jak i sportowych, aby temu zapobiec. Piłka nożna opiera się na otwartych zawodach i sportowych walorach – nie może być inaczej. Zainteresowane kluby otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych – informuje dalej oświadczenie.

Każdy kibic w każdym klubie chce sukcesu i chce aby jego klub był w „Wielkiej Szóstce”

Powodem, dla którego stało się to tak trudne, są wyłącznie finanse, które powodują, że gra nie jest tym, czym mogłaby być.
I właśnie dlatego wielu z nas wolałoby być własnością brytyjskich właścicieli z być może bardziej ograniczonymi finansami, niż walczyć o zagranicznych inwestorów, którzy pokazali ostatnim posunięciem, że nie interesują się nami i klubem, który wspieramy – powiedział Gary Neville, Ekspert Sky Sports.

Telewizja była dużą siłą dla wielu ludzi, biorąc pod uwagę, że chodziło o pieniądze i tylko o pieniądze. Teraz nasza piątka klubów – plus Spurs – znalazła sposób na pokazanie, że ta wspaniała gra, jest całkowicie poza kontrolą.

Jeśli to się wydarzy, ta szóstka może zostać wyrzucona z naszej ligi, a także z innych europejskich rozgrywek, których gracze mają zakaz międzynarodowej gry.
Są też tego plusy. W wyniku wyrzucenia tych zespołów możemy zacząć odzyskiwać naszą „prawdziwą” piłkę – podsumował Gary Neville.

Przeciwnikiem nowej ligi jest też Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii

Powołanie europejskiej Superligi zniszczy piłkę. Wspieramy przedstawicieli klubów (niezaangażowanych w Superligę) w podejmowanych przez nich działaniach. Superliga uderzy w serce rozgrywek krajowych. Kluby, które zaangażowały się w projekt, muszą odpowiedzieć kibicom i całej wspólnocie futbolowej, zanim podejmą dalsze kroki – stwierdził szef brytyjskiego rządu.