Pomocnik West Hamu United – Tomáš Souček drugi rok z rzędu zdobył w Czechach prestiżową nagrodę Złotej Piłki. Trofeum – przyznawane co roku najlepszemu czeskiemu piłkarzowi przez komisję 52 dziennikarzy sportowych wygrał o włos pokonując swojego klubowego kolegę – Valdimira Coufala.

Trzeci za Součkiem i Coufalem był napastnik Leverkusen Patrik Schick, który strzelił pięknego gola przeciwko Szkocji na Euro 2020.

Występy Součka dla Młotów i jego drużyny narodowej pozwoliły zachować mu trofeum, które również zdobył w 2020 roku

To był dopiero trzeci raz w ciągu ostatnich 12 lat, w którym nagroda nie trafiła do bramkarza – byłego bramkarza Chelsea, Petra Čecha – zdobył on nagrodę Złotej Piłki w sumie aż 12 razy.

Przemawiając za pośrednictwem mediów społecznościowych po ogłoszeniu wyników, zachwycony Souček – który niedawno został również uznany za Gracza Roku czytelników KUMB – powiedział: „Dziękuję wszystkim za wsparcie w sezonie 2020/2021”.

Złotą Piłkę zdobyło wielu czeskich mistrzów futbolu od czasu jej wprowadzenia w 1997 roku. Pavel Nedvěd podnosił ją sześć razy, a Petr Čech (jak już wspomnieliśmy) aż 12 razy.

Souček został również wybrany Czeskim Piłkarzem Roku – tu w głosowaniu brali udział czescy menedżerowie, kapitanowie, koledzy z międzynarodowych drużyn i dziennikarze. Souček udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że jest uważany za wielką piłkarską gwiazdę w swoim kraju.

26-latek był niezastąpiony zarówno dla West Hamu, jak i Czech przez ostatnie 12 miesięcy. Zdobył dziesięć goli, aby pomóc Młotom w osiągnięciu szóstego miejsca w Premier League.

Nagroda Złotej Piłki: wyniki finałowe sezonu 2020/21

1. Tomas Soucek (West Ham United)
2. Valdimir Coufal (West Ham United)
3. Patrik Schick (Bayer Leverkusen)
4. Tomas Vaclik (Sewilla)
5. Vladimimr Darida ( Hertha Berlin)
6. Adam Hlozek (Sparta Praga)
7. Alex Kral (Spartak Moskwa)