Tomáš Souček został wybrany najlepszym czeskim zawodnikiem ubiegłego roku według piłkarskiej federacji tego kraju. Dla czeskiego pomocnika WHU jest to drugie takie wyróżnienie w karierze – ów tytuł odebrał także przed rokiem. Na drugim miejscu również znalazł się zawodnik The Hammers – był to oczywiście Vladimir Coufal.

Czeski pomocnik w poprzednim roku prezentował się świetnie w klubie, jak i w reprezentacji, więc teoretycznie ta nagroda nie powinna być dla niego większym zaskoczeniem. Aktualnie jest najlepszym strzelcem West Hamu w tym sezonie.

Rok temu Tomas po otrzymaniu statuetki zaznaczał, jakie ma szczęście, że może realizować swoje marzenia:

„Kiedy rozpoczynałem karierę, obserwowałem graczy, którzy zdobywali to trofeum wcześniej: Pavla Nedveda, Tomasa Rosicky’ego, Petra Cecha i wielu innych. A teraz sam jestem w tym gronie. Futbol zawsze był moim marzeniem, chciałem grać w lidze, zdobywać trofea, spróbować sił za granicą… ale Piłkarz Roku? Nigdy nie przyszło mi to do głowy”

W plebiscycie czeskiej federacji tryumfował zawodnik West Hamu, ale też… zawodniczka tego klubu. Tytuł najlepszej piłkarki zdobyła Kateřina Svitková.

25-letnia Czeszka przed tym sezonem dołączyła do drużyny West Ham Women, a wcześniej reprezentowała barwy… Slavii Praga, tak jak wspomniani wyżej Soucek i Coufal. Svitkova w tym sezonie wystąpiła w 12 meczach ligowych, i zdobyła 2 gole na 781 rozegranych minut (grając jako napastniczka). Aktualnie drużyna West Ham Women okupuje ostatnie miejsce angielskiej Women’s Super League.

Kibice WHU z pewnością byliby zachwyceni, gdyby Czeszka przeniosła swoje wyniki z ligi czeskiej do Anglii – jako zawodniczka Slavii w 177 meczach strzeliła 188 (!) goli.