Tomáš Souček przyznał, że latem miał okazję opuścić zespół West Hamu. Co spowodowało, że pomocnik postanowił zostać na London Stadium?

Czech przyszedł do West Hamu w styczniu 2020 roku, kiedy to wypożyczono go z czeskiej Slavii Praga. Pomocnik od samego początku doskonale wpisał się w taktykę Davida Moyesa, dlatego latem zarząd postanowił sprowadzić go do Londynu na stałe.

Sezon 2020/21 był zdecydowanie najlepszym w dotychczasowej karierze Součka na Wyspach – pomocnik strzelił 10 bramek i raz asystował, a dzięki swoim zasługom trafił do jedenastki sezonu Premier League. Zawodnika chciały wówczas topowe kluby z całej Europy, aczkolwiek w obliczu perspektywy gry w europejskich pucharach w następnej kampanii klub postanowił, że nie sprzeda go za żadne pieniądze.

Po pewnym czasie Moyes uznał, że lepszym rozwiązaniem będzie pełnienie przez Součka funkcji defensywnego pomocnika. Decyzja ta była jednak błędna – piłkarz grał chaotycznie, popełniał sporo błędów, a to przełożyło się na utratę cierpliwości przez wielu kibiców. W fanach Młotów każdego tygodnia nasilała się frustracja i mało kto wierzył, że Czech powróci do dobrej formy sprzed lat. Punktem zwrotnym, wbrew pozorom, okazało się odejście Declana Rice’a latem 2023 roku.

Szkocki trener postanowił więc powrócić do sprawdzonej metody – Souček dostał pozwolenie na większy udział w grze ofensywnej zespołu. Bez większego zaskoczenia, był to strzał w dziesiątkę. 28-latek ma na swoim koncie już 8 bramek oraz jedną asystę.

Czech wyznał w mediach, że po słabym sezonie 2022/23 stanął przed okazją opuszczenia London Stadium:

–  Poprzedniego lata otrzymałem ciekawą ofertę z Arabii Saudyjskiej, aczkolwiek postanowiłem ją odrzucić. Szczerze, wolałbym powrócić do ligi czeskiej, niżeli przenieść się do takiej egzotycznej ligi. Bliski Wschód, Chiny czy USA zdecydowanie nie są dla mnie. Czuje się bardzo dobrze w West Hamie i to właśnie tutaj chciałbym kontynuować swoją karierę.

Tomáš Souček podpisał niedawno nową umowę, która przedłużyła jego kontrakt o kolejne 3 lata. Obecny kontrakt wychowanka Slavii wygasa 30 czerwca 2027 roku.