Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2023 odbywają się właśnie w Australii i Nowej Zelandii, a sześć zawodniczek West Hamu reprezentuje swoje kraje tego lata.

Mackenzie Arnold, Risa Shimizu, Honoka Hayashi, Vivienne Asseyi, Izzy Atkinson i Emma Snerle są już w Australii

32 drużyny z całego świata będą walczyć o tytuł Mistrza Świata w dziewięciu miastach i dwóch krajach, dzięki czemu będą to pierwsze Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet, które będą mieć więcej niż jednego gospodarza.

Mackenzie Arnold ugruntowała swoją pozycję bramkarki nr 1 w reprezentacji Australii po kilku niesamowitych występach w WSL dla West Hamu. Tym samym zapewniła sobie miejsce w swoim trzecim Pucharze Świata, po występach w turniejach 2015 i 2019 w Kanadzie i Francji. Współgospodarze to zespół, na który należy uważać, ponieważ udało im się rozegrać 30 meczów bez porażki, w tym pokonać Francję w ostatnim meczu towarzyskim przed turniejem.

  • Australia została wylosowana do grupy B i jest po pierwszym meczu z Republiką Irlandii na stadionie Australia w Sydney 20 lipca (wygrała to spotkanie 1:0). Następnie zmierzy się z Nigerią w czwartek 27 lipca na Suncorp Stadium w Brisbane i zakończy fazę grupową z Kanadą 31 lipca w Melbourne, a wszystkie mecze Australii odbędą się o godzinie 11:00 BST.

Inna kluczowa zawodniczka West Hamu, Vivienne Asseyi, reprezentuje Francję. 29-latka regularnie występowała w drużynie narodowej i klubie, a po jej przeprowadzce z Bayernu Monachium w sierpniu zeszłego roku, doskonale zadomowiła się w WSL. Pomogła swojej drużynie zająć pierwsze miejsce w grupie kwalifikacyjnej, strzelając gole przeciwko Grecji i Kazachstanowi. Asseyi wystąpiła także na Mistrzostwach Świata FIFA Kobiet 2019.

  • Francja zagra w grupie F Mistrzostw Świata w meczu otwarcia w niedzielę 23 lipca na stadionie Allianz w Sydney. Następny ich mecz będzie z Brazylią w sobotę 29 lipca, a zwycięzca prawdopodobnie określi najlepszą drużynę w  swojej grupie. Ostatni mecz fazy grupowej przeciwko Panamie odbędzie się w niedzielę 2 sierpnia.

22-letnia Izzy Atkinson spełni swoje marzenie z dzieciństwa, biorąc udział w pierwszej kampanii Irlandii na Mistrzostwach Świata. Od wspinania się po szczeblach kariery po debiut w WSL z West Hamem, Atkinson pokazała duży potencjał. Początkowo nie została powołana do 31 osobowej kadry, jednak Megan Campbell z Liverpoolu doznała kontuzji, co spowodowało, że Vera Pauw podjęła decyzję o sprowadzeniu Atkinson, aby ją zastąpiła.

  • Atkinson i jej zespół dołączą również do grupy B, gdzie znajduje się Mackenzie Arnold z Australią – ich  debiutancki mecz przeciwko gospodarzom odbędzie się 20 lipca (przegrany 0:1). Następnie zmierzą się z Kanadą 26 lipca w Perth, po czym zakończą fazę grupową meczem z Nigerią na Suncorp Stadium w Brisbane 31 lipca.

Honoka Hayashi również weźmie udział w swoim pierwszym Pucharze Świata tego lata. Z 21 występami w reprezentacji Japonii i 26 występami w Claret i Blue we wszystkich rozgrywkach w zeszłym sezonie, jest kluczową zawodniczką dla obu drużyn. Hayashi zagra również u boku swojej koleżanki z drużyny Risy Shimizu i byłego młota, Yui Hasegawy.

  • Japonia będzie częścią grupy C, a ich mecze fazy grupowej zostaną rozegrane w Nowej Zelandii. Turniej otworzą 22 lipca na stadionie Waikato w Hamilton z Zambią. Następnie zagrają z Kostaryką na stadionie Forsyth Barr w Dunedin w środę 26 lipca, a na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z Hiszpanią na stadionie regionalnym Wellington 31 lipca.

Obrończyni Risa Shimizu dołączy do koleżanki z zespołu – Hayashi w reprezentacji Japonii, po solidnym starcie w West Hamie – do Młotów dołączyła w sierpniu ubiegłego roku. 27-latka wystąpiła w 28 z 29 meczów dla klubu ze wschodniego Londynu i pomogła zachować dziewięć czystych kont. To drugi Puchar Świata Shimizu – odegrała dużą rolę w zwycięstwach Japonii w Mistrzostwach EFF w piłce nożnej kobiet w 2019 i 2022 roku, a także w Pucharze Azji Kobiet AFC i Igrzyskach Azjatyckich w 2018 roku.

  • Japonia zagra w grupie C, zmierzy się z Zambią, Kostaryką i Hiszpanią.

Dunka – Emma Snerle również weźmie udział w swoim pierwszym Mundialu – od debiutu w 2019 roku zgromadziła 27 występów w reprezentacji Danii. 21-latka dołączyła do zespołu w styczniu 2022 roku i pomimo dwóch długotrwałych kontuzji, była kluczową częścią składu West Hamu, szczególnie w okresie poprzedzającym koniec poprzedniego sezonu, zdobywając dwa wspaniałe gole przeciwko Manchesterowi City i Tottenhamowi Hotspur.

  • Dania jest w grupie D. Pierwszy mecz odbędzie się 22 lipca w Perth przeciwko Chinom, a następnie trudny mecz z Anglią 28 lipca na stadionie Allianz w Sydney. Ostatecznie zakończą fazę grupową meczem z Haiti w Perth 1 sierpnia.

Faza grupowa rozpocznie się w czwartek 3 sierpnia, a 1/8 finału w sobotę 5 sierpnia. Cztery mecze ćwierćfinałowe odbędą się 11 i 12 sierpnia, a dwa mecze półfinałowe 15 i 16 sierpnia. Finał zostanie rozegrany w Australii w niedzielę 20 sierpnia o godzinie 11:00 BST.