Gole Raheema Sterlinga, Harry’ego Kane’a, Harry’ego Maguire’a i Declana Rice’a sprawiły, że reprezentacja Anglii wygrała z Węgrami w Budapeszcie. W 87 minucie trafienie Declana Rice’a tylko położyło wisienkę na torcie i mecz zakończył się wynikiem 4:0. 

Drużyna Garetha Southgate wiedziała, że ​​czeka ją trudne zadanie, a gospodarze robią wrażenie na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Reprezentacja Anglii bez większych problemów wygrała, jednak po zakończeniu spotkania mówiło się nie tylko o znakomitej grze wicemistrzów Europy.

Nie zabrakło niestety wrogiej atmosfery, z którą trzeba było walczyć, gdy Puskas Arena głośno wygwizdywała decyzję Anglii o tradycyjnym już na Wyspach, klęknięciu przed gwizdkiem.

Angielskie media przed meczem przypominały skandale z udziałem węgierskich kibiców

Ta wroga atmosfera stała się nie do zaakceptowania w drugiej połowie, kiedy sekcja wsparcia gospodarzy rzuciła przedmiotami w Raheema Sterlinga po jego bramce. W bardziej niepokojących wydarzeniach pojawiły się powszechne doniesienia o rasistowskim skandowaniu. UEFA sankcjonowała węgierskie federacje w lipcu tego roku za „dyskryminacyjne zachowanie” podczas grupowych meczów tegorocznego turnieju Euro.

W trakcie wczorajszego meczu na murawie w pobliżu Anglików niejednokrotnie lądowały również przedmioty rzucane z trybun. Choć goście byli niewzruszeni wobec skandalicznego postępowania niektórych widzów, to zachowanie Węgrów wzbudziło oburzenie.

Na Wyspach Brytyjskich to nie efektowne zwycięstwo jest na czołówkach gazet, a zachowanie miejscowych kibiców

Po meczu, Rice opublikował zdjęcie incydentu z podpisem „uciszyć hejterów”, a Grealish opisał tę noc jako „genialne zwycięstwo w niedopuszczalnej atmosferze”.

Selekcjoner reprezentacji Anglii został po spotkaniu zapytany o ocenę sytuacji i ujawnił, że FIFA bardzo uważnie przyglądała się zdarzeniom w tym meczu

W wypowiedzi tuż po ostatnim gwizdku sędziego dla brytyjskiej stacji telewizyjnej pochwalił zachowanie Bellinghama i dodał, że FIFA zostanie poproszona o zbadanie całej sprawy.

Grupa fanów gospodarzy miała obrażać na tle rasistowskim Sterlinga i  Bellinghama. Według Sky Sports piłkarz Manchesteru United usłyszał węgierskich kibiców podczas rozgrzewki. Zareagował na nie jedynie uśmiechem i… powitalnym gestem ręką w stronę prowokatorów.

Niesprawiedliwe jest krytykowanie wszystkich węgierskich kibiców. Wielu zachowywało się bowiem bardzo dobrze. Konieczne jest natomiast porozmawianie z osobami odpowiedzialnymi. Myślę, że istnieją dowody na obelgi, Ludzie za nie odpowiedzialni na pewno zostali sfilmowani i mamy nadzieję, że władze sobie z tym poradzą – dodał selekcjoner już podczas pomeczowej konferencji prasowej.

Warto podkreślić, że Węgrzy starali się prowokować reprezentantów Anglii nie tylko za pomocą okrzyków. W trakcie meczu z trybun poleciały dziesiątki plastikowych kubków na napoje. „Polowano” na przykład na Sterlinga, który celebrował zdobycie pierwszego gola. Jack Grealish i Declan Rice doświadczyli czegoś podobnego, ale starali się później obrócić całą sytuację w żart. Udawali, że… z nich piją.

W pewnym momencie obok kilku angielskich piłkarzy wylądowała nawet świeca dymna. Zdjęcie z tej sytuacji natychmiast wykorzystano w telewizji BT Sport w dość humorystyczny sposób:

Podopieczni Garetha Southgate zwiększyli swoją przewagę w czołówce grupy I do pięciu punktów, przed niedzielną wizytą w Andorze i kolejnym meczem – w Polsce.

Zwycięstwo Anglików to korzystny wynik także dla reprezentacji Polski, która awansowała na drugie miejsce w grupie – daje ono ans do baraży. Choć Polska i Węgry mają na koncie po tyle samo punktów, to zespół Sousy ma korzystniejszy bilans bramkowy.

 

Tabela grupy I el. MŚ 2022 po czterech kolejkach: 

  1. Anglia – 12 punktów, bilans bramkowy: 12:1 
  2. Polska – 7 punktów, bilans bramkowy: 11:6
  3. Węgry – 7 punktów, bilans bramkowy: 10:8
  4. Albania – 6 punktów, bilans bramkowy: 4:5
  5. Andora – 3 punkty, bilans bramkowy: 3:8
  6. San Marino – 0 punktów, bilans bramkowy: 0:12

 

Kolejne mecze grupy I  (5 września): 

  • Anglia – Andora
  • San Marino – Polska
  • Albania – Węgry