Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał pomocnik Republiki Irlandii – Alan Browne. Wg raportów, zawodnik dowiedział się o tym kilka godzin po towarzyskim meczu z reprezentacją Anglii. W jego drużynie na zgrupowaniu przebywa bramkarz West Ham United.

25-latek był jednym z zaledwie pięciu irlandzkich graczy, którzy rozegrali pełne 90 minut w przegranym 3:0 meczu. Kolejnym, który był na boisku 90 minut był bramkarz West Ham, Darren Randolph. Na zgrupowaniu reprezentacji Anglii przebywa Declan Rice, który podczas spotkania z Irlandią był na ławce rezerwowych.

Oświadczenie:  Irlandzki Związek Piłki Nożnej może potwierdzić, że pomocnik Irlandii Alan Browne uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Gracz został odizolowany od grupy zgodnie z protokołami. UEFA została poinformowana o zaistniałej sytuacji. Nie ma bliskich kontaktów między graczem, a resztą personelu i składem, który uzyskał negatywny wynik przed niedzielnym meczem Ligi Narodów przeciwko Walii w Cardiff.

Rozumie się, że przygotowania Anglii do meczów Ligi Narodów przeciwko Belgii i Islandii nie zostaną naruszone, ponieważ protokół Return to Play ma na celu ustanowienie prawa w takich przypadkach.

Rice i Randolph będą poddani dodatkowym badaniom

Zarówno Rice, jak i Randolph będą teraz bardziej regularnie testowani. Mieli oni kontakt z Alanem Browne’m. Nie wiadomo jednak, czy obydwaj na tyle wysoki, żeby istniało realne zagrożenie zarażeniem. Prawdopodobnie podjęte zostaną działania bardziej profilaktyczne.

Drużyna Garetha Southgate’a została postawiona przed zwiększonym ryzykiem wybuchu epidemii Covid-19. Jednak związki piłkarskie informują, że nie ma powodu do obaw, by jakiekolwiek spotkania miały zostać odwołane.

Covid-19 w West Ham

We wrześniu Tomas Soucek miał bezpośredni kontakt z masażystą reprezentacji Republiki Czech, który uzyskał pozytywny wynik testu na Covid19. Został natychmiast wycofany i wszedł w okres samo-kwarantanny.

Issa Diop, David Moyes i Josh Cullen również uzyskali pozytywny wynik pod koniec września. Zostali zmuszeni do samoizolacji.