Radoslav Kováč osobiście doświadczył 11 lat temu „piłkarskiej podróży” takiej jak Alex Král. Bardzo cieszy go, że widzi tak mocną, czeską grupą w drużynie Młotów.

Myślę, że wszyscy czescy chłopcy stworzyli tam bardzo dobrą renomę dla naszego kraju. Na początku Tomas i Vlad, a teraz dołącza Alex. Oni na pewno bardzo pomogą Alexowi – mówi były gracz reprezentacji narodowej, a także były zawodnik West Hamu United.

Trasa Spartak Moskwa-West Ham jest dość gładka, prawda?

Wtedy to po prostu przyszło nam to do głowy. Od razu przypomniałem sobie tamte czasy… Trzymam za Alexa kciuki. Myślę, że mu się w Londynie spodoba. Ma pod ręką czeskich zawodników, którzy bardzo mu pomogą. To dla niego niezwykle ważne w pierwszych tygodniach.

Czeska grupa będzie ważna dla aklimatyzacji

Chłopcy wyrobili nam tam świetną markę. Ale to nie znaczy, że Alex już wygrał pierwszy skład. Musi udowodnić jakość. Łatwiej będzie tylko dzięki Tomasowi i Vladowi przetrwać pierwsze tygodnie i nauczyć się żyć w Londynie, bo znają się ze Slavii i kadry narodowej.

Miałeś też wokół siebie czeskich towarzyszy

Całość rozpoczął Luděk Mikloško, który tam otworzył dla nas drzwi. Myślę, że sprawiliśmy, że nasz kraj ma w Anglii bardzo dobrą renomę, a obecni gracze podążają za nami i potwierdzają naszą piłkarską jakość.

Jak Králowi uda się wyjść z przyzwyczajeń z ligi rosyjskiej?

W reprezentacji było też widać, że poziom rosyjskiego futbolu nieco się obniżył. Ale nie szukałbym w tym problemu. Alex przyzwyczai się do tego za kilka tygodni, zaangażuje się i będzie dobrze. Osobiście największe wrażenie zrobiła na mnie jakość szkolenia – była intensywniejsza i krótsza niż przywykłem do Spartakusa. Szkolenie zawsze miało stopnie. Wszystko wydawało mi się strasznie szybkie.

Czy Alex pokona w West Hamie konkurencję i wejdzie na stałe do składu?

Zastanawiam się, czy West Ham rzeczywiście nie planuje w najbliższej przyszłości transferu Declana Rice’a, który był w kręgu zainteresowań mocnych klubów już kilka razy. Być może mają już coś zaaranżowanego na zimę, więc sprowadzili Alexa, aby był gotowy do zabezpieczenia. Moim zdaniem Rice odejdzie zimą, a na scenę wyjdzie czeski piłkarz – podsumował były zawodnik Młotów, Radoslav Kováč.