IFAB [International Football Association Board] doszło do wniosku, że bezpieczeństwo zawodników musi stać się priorytetem. Potrzebne jest nowe podejście do urazów głowy.

Premier League otrzymała zielone światło od prawodawców piłkarskich, aby rozpocząć prace nad możliwością wprowadzania „stałych” zastępstw przy kontuzjach związanych z urazem głowy. Plan przewiduje wprowadzenie ich od początku sezonu 2021/22.

Wprowadzenie „dodatkowych stałych zmian” sprawi, że gracze którzy doświadczyli potencjalnej kontuzji, zostaną usunięci z boiska. Zmiana takiego gracza na innego, nie będzie wliczana w ilość standardowych zmian, które ma do dyspozycji trener. Będzie to dodatkowa „stała opcja”. Członkowie dorocznego spotkania biznesowego IFAB, które odbędzie się w grudniu, podejmą ostateczną decyzję.

Oświadczenie IFAB

Fragment oświadczenia wydanego przez IFAB brzmi: „Członkowie zalecili dalsze konsultacje we współpracy z oddziałem medycznym FIFA i innymi zainteresowanymi stronami, aby ułatwić wprowadzenie zmiany od stycznia 2021 r.”

Grupa ekspertów ponownie podkreśliła, że ​​ochrona graczy jest głównym celem oraz że potrzebne jest jasne i jednolite podejście, które może skutecznie działać na wszystkich poziomach gry. Grupa zgodziła się, że zastosowanie filozofii  „jeśli masz wątpliwości, wprowadź zmianę” – byłoby najlepszym sposobem ochrony zdrowia graczy.

Decyzja ta jest następstwem głośnych incydentów z ostatnich lat i krytyki sposobu, w jaki sobie z nimi radzono.