Po emocjonującym sezonie pełnym niespodzianek, oczy piłkarskiego (i nie tylko!) świata skierują się na mecze drużyn narodowych, w których swoje piętno odcisną rownież piłkarze West Hamu!

W przededniu Mistrzostw Europy w Niemczech i Copa América w Stanach Zjednoczonych – start obu wielkich imprez zaplanowany jest jeszcze na ten miesiąc – powołani zawodnicy z London Stadium będą dwoić i się i troić, żeby przekonać selekcjonerów, że to właśnie na nich warto postawić i wypuścić w bój reprezentacyjnych zmagań.

W ciągu najbliższych dziesięciu dni jedenastu wspaniałych – bo tylu właśnie zawodników Lopeteguiego dostąpiło zaszczytu gry na chwałę swoich krajów – będzie ubiegać się o miejsca w wyjściowych jedenastkach. Większość naszych kadrowiczów mierzyć się będzie wyłącznie w meczach towarzyskich, tylko trzech zagra o punkty w kwalifikacjach do zbliżających się Mistrzostw Świata.

Kto został powołany?

Bez zaskoczeń kolejne powołanie od Garetha Southgate’a otrzymał Jarrod Bowen – strzelec dwudziestu bramek w sezonie, uhonorowany prestiżową nagrodą Młota Roku. Skrzydłowy znalazł się w 33-osobowej szerokiej kadrze Anglii na EURO, a już w tym tygodniu będzie chciał potwierdzić swoją dobrą formę w sparingach przed ewentualnym wylotem do Niemiec. Mecze z Bośnią i Hercegowiną oraz Islandią mogą być dla Bowena odpowiednio ósmym i dziewiątym meczem dla synów Albionu.

Bukować pokój w hotelu z pewnością może Alphonse Areola – bramkarz The Hammers jest pewny swojego jestestwa na turnieju już od polowy maja, wtedy właśnie Didier Deschamps ogłosił swoją ostateczną kadrę na Mistrzostwa. Pierwszy mecz Francuzów w grupie D poprzedzą spotkania z Luksemburgiem i Kanadą.

Na EURO nie zabraknie również superduetu z Czech. Łysiejący wahadłowy i miłośnik sałatki ziemniaczanej zagrają z Maltą i Macedonią Północną.

Meksykanie pierwszy mecz przed południowoamerykańskim turniejem mają już za sobą – w sobotę 1 czerwca na Estadio Azteca pokonali Boliwię, ale miejsca na murawie nie wystarczyło dla Edsona Alvareza. Nic straconego – 26-letni pomocnik ma jeszcze dwie okazje, aby zaprezentować swoje atuty przed Copa América; krajanie Fridy Kahlo podejmą reprezentacje Urugwaju i … Brazylii. 

W ten oto sposób z Meksyku płynnie przechodzimy do Brazylii, gdzie – jak można się domyślić – nastąpi bratobójczy pojedynek między rzeczonym Edsonem Alvarezem, a Lucasem Paquetą – obie reprezentacje przed laty osiągały sukcesy na najważniejszym turnieju obu Ameryk, dlatego też nie odważylibyśmy się stawiać pieniędzy na żadną z nich (odradzamy też grę na żółte kartki)! Brazylijczycy po spotkaniu z Meksykiem zagrają jeszcze z reprezentacją Stanów Zjednoczonych – gospodarzem tegorocznej Copa América. 

O prawdziwe laury, bo o punkty w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, zagra Michail Antonio i jego Jamajka. Piłkarze z Kingston ugoszczą Dominikanę, a następnie udadzą się na Dominikę. Czerwiec na Jamajce będzie naprawdę gorący, gdyż podopieczni Heimira Hallgrimssona partycypują również w Copa América.

Walczyć o udział na Mistrzostwach Świata będą także piłkarze z Afryki. Nayef Aguerd i Maroko stawią czoła Zambii i Kongo, a Mohammed Kudus z Ghaną zagrają przeciwko Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

Last but not leastKonstandinos Mawropanos I Callum Marshall znajdują się w składach kadr narodowych Grecji i Irlandii Północnej. Starszy z piłkarzy zmierzy się z Niemcami i (podobnie jak Czesi) Maltą, młodszy z Hiszpanią oraz Andorą.

Poniżej pełna rozpiska meczów:

Poniedziałek, 3.06

Jarrod Bowen | Anglia v Bośnia i Hercegowina – Mecz towarzyski (20:45)

 

Środa, 5.06

Alphonse Areola | Francja v Luksemburg – Mecz towarzyski (21:00)

 

Czwartek, 6.06

Edson Álvarez | Meksyk v Urugwaj – Mecz towarzyski (03:00)

Mohammed Kudus | Mali v Ghana – El. MŚ 2026 (21:00)

 

Piątek, 7.06

Michail Antonio | Jamajka v Dominikana – El. MŚ 2026 (01:30)

Vladimír Coufal i Tomáš Souček | Czechy v Malta – Mecz towarzyski (17:30)

Jarrod Bowen | Anglia v Islandia – Mecz towarzyski (20:45)

Dinos Mavropanos | Niemcy v Grecja – Mecz towarzyski (20:45)

Nayef Aguerd | Maroko v Zambia – El. MŚ 2026 (21:00)

 

Sobota, 8.06

Callum Marshall | Hiszpania v Irlandia Północna – Mecz towarzyski (21:30)

 

Niedziela, 9.06

Edson Álvarez i Lucas Paquetá | Meksyk v Brazylia – Mecz towarzyski (02:30)

Michail Antonio | Dominika v Jamajka – El. MŚ 2026 (21:00)

Alphonse Areola | Francja v Kanada – Mecz towarzyski (21:15)

 

Poniedziałek, 10.06

Vladimír Coufal i Tomáš Souček | Czechy v Macedonia Północna – Mecz towarzyski (18:00)

Mohammed Kudus | Ghana v Republika Środkowoafrykańska – El. MŚ 2026 (21:00)

 

Wtorek, 11.06

Nayef Aguerd | Kongo v Maroko – El. MŚ 2026 (18:00)

Dinos Mavropanos | Malta v Grecja  – Mecz towarzyski (19:00)

Callum Marshall | Irlandia Północna v Andora – Mecz towarzyski (20:45)

 

Czwartek, 13.06

Lucas Paquetá | USA v Brazylia – Mecz towarzyski (01:00)