West Ham United już niebawem zmierzy się w pierwszym meczu ćwierćfinałowym z Olympique Lyon. Przed tym starciem porozmawialiśmy z komentantorem Canal+ i ekspertem ligi francuskiej, Michałem Bojanowskim, który odpowiedział na kilka pytań przed tym spotkaniem.

Jak oceniasz szansę obu ekip przed tym ćwierćfinałowym dwumeczem?

– Ciężko mi się odnieść do szans West Hamu, bo nie śledzę ich poczynań w Premier League. Natomiast ten sezon LE, a w szczególności spotkania z FC Porto pokazały, że w kluczowych momentach zawodnicy Lyonu są w stanie postawić się mocnemu konkurentowi.

Lyon zajmuje w tabeli Ligue 1 odległe miejsce. Czy ten klub skupi się teraz w 100% na LE?

– Wręcz przeciwnie, dla Lyonu w tym momencie kluczowa jest walka o występ w przyszłorocznych europejskich pucharach. Do piątego Strasbourga tracą 6 pkt, więc jest jeszcze szansa. Ma w tym pomóc nowy, bardzo skuteczny napastnik wypożyczony z Szachtara – Tete. Dobra dyspozycja w LE to tylko miły dodatek.

Ostatnio urazu doznał podstawowy pomocnik OL, Maxence Caqueret. Jak duża to strata dla Lyonu? I jak wygląda sytuacja zdrowotna reszty zawodników?

– Strata Caquereta jest dużym ciosem dla ekipy OL. W ostatnich tygodniach zachwycał formą i był najrówniej grającym piłkarzem w drużynie Bosza. Zachowując proporcję, można go porównywać w grze z Marco Verrattim, co może dać nieco światła na to, jak bardzo będzie go brakować. Problemy zdrowotne w Lyonie to codzienność, szczególnie w obronie, jeśli chodzi o resztę istotnych zawodników, będą gotowi na mecz w WHU.

Jakie są najmocniejsze i najsłabsze strony Lyonu?

– Ciężko stwierdzić, po świetnym w defensywie meczu z Porto w Ligue 1 przyszła katastrofa z Rennes, więc ich dyspozycja, mocne i słabe strony to wielka niewiadoma. Anglicy muszą skupić się na odcięciu od gry Paquety i Faivre’a najlepszych zawodników OL w ofensywie.

Na koniec jedno pytanie w „gratisie”. Ostatnio L’Equipe podało, że Lyon chciałby po sezonie sprowadzić z West Hamu Issę Diopa. Jak się zapatrujesz na ten transfer?

– Z OL po sezonie mają się pożegnać Denayer i Boateng, więc wzmocnienie środka obrony jest koniecznością. Powrót Diopa do Francji uważam za prawdopodobny, tym bardziej że powroty francuskich zawodników z Anglii w ostatnim czasie kończą się sukcesami (Guendouzi, Saliba, Boufal).

Pierwsze spotkanie West Hamu z Olympique Lyon odbędzie się w najbliższy czwartek o 21:00 czasu polskiego. Transmisję przeprowadzi platforma streamingowa Viaplay.