Moyes i jego piłkarze zajmują czwarte miejsce w tabeli po 15 meczach Premier League, wygrywając między innymi z Liverpoolem, Chelsea, Tottenhamem i Leicester City. Kwalifikują się do 1/8 finału Ligi Europejskiej UEFA z doskonałym wynikiem oraz docierają do ćwierćfinału Pucharu EFL, dzięki zwycięstwom nad dwoma klubami z Manchesteru. Tak w skrócie można podsumować te kilka pierwszych miesięcy sezonu 2021/22.

W czwartek wieczorem Dinamo Zagrzeb odwiedzi zespół Młotów w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europejskiej. Menedżer skorzysta z okazji, aby dać odpocząć kilku stałym zawodnikom pierwszego zespołu.

Niezależnie od tego, Moyes domaga się od tych, którzy zagrają, utrzymania standardów ustalonych w ciągu ostatnich 18 miesięcy i zakończenia fazy grupowej jako niepokonani. Menadżer chce potwierdzenia, że jego zespół zasługuje na miejsce w elicie piłkarskiej.

Przemawiając na konferencji prasowej przed czwartkowym spotkaniem, Moyes wyraził również swoją opinię na temat możliwości wprowadzenia przez rząd i Premier League tak zwanych „paszportów COVID” w związku z pojawiającym się nowym wariantem koronawirusa.

Atmosfera na London Stadium staje się coraz lepsza

To początek długiej podróży, aby spróbować rzucić wyzwanie najlepszym zespołom i dopiero zaczynamy wywierać na nich wpływ, ale oczywiście przed nami długa droga.

Prawdopodobnie w czwartkowy wieczór będziemy mieć bardzo blisko 50 tysięcy fanów, co jest świetne. Kibice przybywają i miejmy nadzieję, że cieszą się sposobem, w jaki gra drużyna.

Ludzie prawdopodobnie patrzą na nas, jak radzimy sobie w tym sezonie i czy możemy powtórzyć to, co zrobiliśmy w zeszłym roku. Kibice będą się zastanawiać, czy damy radę kontynuować tą passę, ale ja uważam, że rozpoczęliśmy ten sezon lepiej niż zakończyliśmy poprzedni.

Staramy się rzucić wyzwanie na szczycie ligi i myślę, że w tej chwili radzimy sobie dobrze. Jestem przekonany, że mamy trochę do zrobienia, zanim udowodnimy ludziom, że możemy być w tym miejscu przez cały czas. 

Wielu najlepszych agentów proponowało mi swoich graczy – to wydaje się być oznaką, że jesteśmy atrakcyjni

Myślę, że West Ham jest ogromnym klubem w Londynie i uważam, że uda nam się utrzymać nadal ten poziom. Mamy w naszym zespole wspaniałego reprezentanta Anglii, dobrych graczy z Czech i więcej międzynarodowych zawodników niż mieliśmy wcześniej, więc mam nadzieję, że rozwijamy się i poprawiamy w każdym aspekcie.

Niecałe dwa lata temu, kiedy przyszedłem, praca polegała na skierowaniu zespołu na właściwą drogę i zobaczeniu, czy możemy zacząć budować coś nowego, silnego i rozwijać się. Myślę, że są oznaki rozwoju – trzeba to tylko kontynuować.

Nie chcemy już więcej COVID.

Na całym świecie było zbyt wiele zgonów. Musimy spróbować eliminować ryzyko najlepiej, jak potrafimy. Gdybym był kibicem piłki nożnej, chciałbym wiedzieć, że osoba siedząca obok mnie jest zaszczepiona i daje mi bezpieczeństwo. Uważam, że kibice są tak ważni dla piłki nożnej, że powinni także myśleć o sobie nawzajem. Wiem, że ludzie mają prawo do dokonywania własnych wyborów i szanuję to, ale myślę, że teraz poważnie musimy rozważyć różne rozwiązania na stadionach.

Wszystko, co robimy, to staramy się najlepiej jak potrafimy. Kiedy zawodnicy są w pomieszczeniach, możemy nosić maski, myć ręce, zachować dystans w grupie. Niestety nie tylko w klubach piłkarskich panuje COVID, ale na całym świecie – gdziekolwiek się udamy. I tu jest zagrożenie.

Czy kontuzje oznaczają, że jutro będą zaangażowani młodzi zawodnicy?

Niewielu młodych graczy dodamy do składu – zagramy z kilkoma. Naprawdę nie mogę się doczekać, aż niektórzy z nich zadebiutują. Zależy mi na tym, żeby dobrze sobie radzili. Zaangażujemy również wielu starszych i doświadczonych zawodników. To będzie połączenie młodości z doświadczeniem.  Nie będziemy debiutantów oceniać po jednej grze, ale jak wszyscy wiemy, ten jeden występ może mieć duży wpływ na to, co przed nimi.

Kto jutro wystartuje na pewno?

Alex Král był chory, przez okres dwóch lub trzech tygodni – wtedy mógł mieć szanse na występy w meczach, które mieliśmy. Będzie dostawał okazje w miarę postępów treningowych – będzie miał na pewno start jutro wieczorem. Issa Diop jest naprawdę ważną częścią zespołu i zawsze nim był – też będzie miał teraz możliwość pokazać, co potrafi.

Dinamo Zagrzeb

Wiem, że Dinamo to ogromny europejski klub ze wspaniałą historią – wystarczy zobaczyć wyniki przeciwko Tottenhamowi w zeszłym sezonie. Dokonali zmian i mam do nich wielki szacunek, ponieważ co sezon kwalifikują się do europejskich rozgrywek i mają duże doświadczenie.
Rozpatruję to spotkanie, jako wielki mecz, z wielkim przeciwnikiem o wielkiej historii. My na pewno potrzebujemy dobrego występu, aby uzyskać kolejny satysfakcjonujący nas wynik.

Bruno Petkovic nie przyleciał z powodu choroby

Dla nas bardzo pomocne jest to, że nie ma go tutaj, ponieważ jest naprawdę dobrym graczem i uważaliśmy bardzo na niego w pierwszej grze, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że będą szersze możliwości dla innych graczy w ich drużynie.