Anglia rozpoczyna swoje ostatnie międzynarodowe okno w roku. Trzy zwycięstwa nie tylko zakończyłyby rok 2020 na wysokim poziomie, ale potencjalnie sprawiłyby, że drużyna Southgate po raz drugi dotarłaby do finałów.

Czy Declan Rice to kopia Gareth’a Southgate’a?

Przy tak wielu wspólnych punktach odniesienia jest naturalne, że Southgate wydaje się widzieć dużo siebie w Rice. Declan, który poza tym, że ma do złudzenia podobną drogę kariery do angielskiego menadżera, to podziela też jego chęć  do mówienia szczerze i rozważnie w kontaktach z mediami.

Istnieje wiele podobieństw między karierą Declana Rice’a i jego menedżera z Anglii Garetha Southgate’a. Obaj przeszli przez akademie w londyńskich klubach, grając na różnych pozycjach defensywnych i pomocniczych, zanim w młodym wieku dostali opaskę kapitana i zostali przywłaszczeni przez Anglię.

Oczywiście jesteśmy różnymi graczami, ale graliśmy na tych samych pozycjach. Kiedyś on zaczynał w obronie, potem wrócił do środka pola. Następnie wrócił do środkowej połowy. Prowadził swoją drużynę od najmłodszych lat. Przypuszczam, że są między nami podobieństwa, które widzi wiele osób – zauważył Rice.

W przypadku Southgate ta ścieżka kariery sprawiła, że ​​zaczął jako obrońca, środkowy pomocnik i kapitan w Crystal Palace. Później przeniósł się do Aston Villa, gdzie przekształcił się w środkowego obrońcę i został powołany przez Anglię.

Ponad dwie dekady później Rice zaczął jako środkowy obrońca w Chelsea i West Ham, zanim przekształcił się w głęboko idącego pomocnika,. Został mianowany kapitanem pod nieobecność Marka Noble’a i powołany przez Anglię pod wodzą właśnie Garetha Southgate’a.

Southgate mówił o rozwoju, profesjonalizmie, etyce pracy 21-latka i szacunku dla swojego menadżera, trenerów i kolegów z reprezentacji Anglii.

Szacunek jest wzajemny – odpowiedział natomiast Rice w West Ham TV przed listopadowym zgrupowaniem Anglii.

Rice o angielskim menadżerze

Gareth jest najlepszy. Szczerze mówiąc, nie ma słów by o nim mówić wystarczająco dobrze. Jeśli chodzi o sposób w jaki zarządza i jego zarządzanie ludźmi, to są doskonałe. Możesz do niego w dowolnym momencie podejść i porozmawiać, a on przekaże ci opinię. On wie, że jako gracz potrzebujesz tego, aby wiedzieć na czym stoisz.

Niezależnie od tego, czy byłem tam i nie miałem minut, czy byłem zaangażowany we wszystkie trzy mecze – zawsze z nim rozmawiałem. Za każdym razem mogłem po prostu korzystać z jego doświadczenia. Personel i całe zaplecze, to naprawdę wyjątkowa grupa – dodał na zakończenie Rice.