Rice zagrał po raz 50. jako kapitan West Hamu w niedzielnym wygranym Pucharze Anglii z Leeds i w środę poprowadzi Młoty przeciwko Norwich. Zwycięstwo w tym spotkaniu pozwoli drużynie wrócić do czołowej czwórki.

Pomocnik stał się liderem w klubie i reprezentacji już w wieku zaledwie 22 lat i jest siłą napędową dążeń West Hamu, aby znaleźć się w pierwszej czwórce i móc walczyć w Lidze Mistrzów.

Rice osiągnął 150 występów w Premier League, a po wspaniałym Euro 2020 wydaje się być kluczowym graczem reprezentacji Anglii na Mistrzostwach Świata w tym roku

Bierze na siebie większą odpowiedzialność. To co Declan ma na swoją korzyść, to możliwość zobaczenia Harry’ego Kane’a na treningu, Raheema Sterlinga i Harry’ego Maguire’a. Szansa zobaczenia prawdziwych najlepszych graczy trenujących oraz okazja poznania ich mentalności, to nieocenione doświadczenie. W tych klubach jest wielu graczy, którzy mają naprawdę silną mentalność i chcę, aby Declan to dla nas zyskał – mówił Moyes.

Patrzę wstecz na ludzi, którzy są świetnymi kapitanami, Roy Keane i Tony Adams. Ludzie, którzy prowadzili drużyny i kluby i zostali zapamiętani.

Mark Noble odegrał ogromną rolę w szatni, a Dec oglądał go i słuchał, obserwował jak się zachowuje. Nobes był świetnym kapitanem i świetnym liderem. Mam nadzieję, że Declan wykorzysta to doświadczenie także. 

Wskazując, gdzie Rice może się jeszcze poprawić, Moyes wymienił obszar dyktowania gry 

Jego umiejętności są na wysokim poziomie, gra bardzo dobrze. Jest na pozycji w środku pola, gdzie może pomóc kontrolować rozgrywanie piłki i kierować innymi – musi wziąć jeszcze większą odpowiedzialność. Myślę, że powinien nauczyć się jeszcze kontrolowania gry w odpowiednim tempie i czasie, aby przyspieszyć tą grę.

Jeszcze większa odpowiedzialność świadczy o tym, jak bardzo się poprawiasz i jak bardzo gracze wokół ciebie ufają ci i wierzą w ciebie.

Nie tylko Moyes postrzega Rice’a jako dominującą postać

Menedżer reprezentacji Anglii, Gareth Southgate okrzyknął Rice jednym z młodych liderów w swoim składzie, który zaprezentował znakomite występy podczas całej drogi do finału Euro 2020.

Wg Davida Moyesa, to doświadczenie z zeszłego lata, zmieniło Rice’a jako gracza

Myślę, że wrócił jako bardziej pewny siebie piłkarz – powiedział menedżer West Hamu. Grał naprawdę dobrze podczas Euro dla Anglii. Wygląda na to, że jedzie na mecze bez strachu – z kimkolwiek miałby grać, nie wygląda na zdenerwowanego. Jest pewny siebie i swoich umiejętności.

Nie zawsze będzie grał dobrze, ponieważ jest młody i będzie miał różne okresy – to normalne

Rozwój Rice’a wskazuje na zmiany w całym West Hamie, nie tylko na boisku, ale także na trybunach i w szatni. Młoty ściągają jedne z największych tłumów w Londynie na mecze Premier League, FA Cup, a nawet League Cup, a Moyes chce dać nowym, młodszym kibicom więcej zawodników, takich jak Rice.

W klubie dzieje się obecnie wiele rzeczy, które wyznaczają dużą poprawę – powiedział Moyes. Myślę, że musimy nadal starać rozwijać zespół i cały klub, ponieważ chcę dalej popychać zespół do przodu. Chcę rzucić wyzwanie drużynom na szczycie. To jest naprawdę wielka szansa, abyśmy zrobili to ponownie i kontynuowali walkę o pierwszą czwórkę, czy szóstkę. Sam klub jest w lepszej kondycji i to mnie bardzo cieszy. Moim zadaniem jest dalsze rozwijanie tego co w mojej mocy i podnoszenie rangi zespołu, jeśli tylko będziemy mogli.