Jak poinformowały dziś The Athletic i Sky Sports, czeski miliarder Daniel Kretinsky prowadzi rozmowy na temat wykupienia 27% udziałów, w West Hamie. W niedalekiej przyszłości udziałowiec Royal Mail i Sainsbury, miałby wykupić cały klub od Davida Sullivana i Davida Golda.

Czech w ciągu najbliższych dni ma podjąć decyzję o wykupieniu akcji w West Hamie. Kretinsky jest też właścicielem Sparty Praga i ma duże udziały w Royal Mail oraz Sainsbury.

Na początek w grę wchodzi pakiet mniejszościowy (27% udziałów). Według Sky Sports News, transakcja może zostać ogłoszona w przyszły weekend, przy okazji meczu Młotów z Liverpoolem. Umowa ma zawierać opcję wykupienia całego klubu od GSB po nieokreślonym czasie.

Początkowa inwestycja Kretinsky’ego w klub, podniesie wartość rynkową Młotów do około 600-700 milionów funtów.

46-letni Kretinsky, który posiada aktywa w sektorach energetycznym, medialnym, przemysłowym i detalicznym, stał się znaczącym graczem w korporacyjnej Wielkiej Brytanii, a obecnie zajmuje pozycję największego udziałowca w Royal Mail i drugiego co do wielkości w Sainsbury.

Majątek przedsiębiorcy z Brna jest szacowany na 4,1 miliarda dolarów. Według Forbesa, plasuje się na 705 miejscu najbogatszych ludzi na świecie.