Jeśli chodzi o naszych dwóch doświadczonych bramkarzy, Łukasz od wielu lat jest wzorem konsekwencji i niezawodności, a w kluczowych momentach meczu potrafi wykonać najwyższej klasy interwencje obronne, a tego oczekuje się od bramkarza. Jest dla nas doskonały. Alphonse daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ był bardzo dobry, gdy został wezwany do gry – mówi Xavi Valero.

Wszyscy mają się dobrze, więc jesteśmy z tego dumni. Jesteśmy w bezpiecznych rękach z naszymi bramkarzami i czujemy się w tej sferze dobrze – dodał.

Niezależnie od tego, czy masz 16 lat jak Dondre Abraham, 22 jak Joseph Anang, 29 jak Alphonse Areola czy 37 jak Łukasz Fabiański, podstawy pracy bramkarza pozostają takie same

Najważniejsze są te zasady, które stosujesz podczas treningu – wyjaśnił. Przez te wszystkie lata współpracowaliśmy z Akademią, staraliśmy się stosować te same normy w zakresie rekrutacji i rozwoju bramkarzy, jak przy podejmowaniu decyzji o kolejnym kroku dla każdego z nich. Mamy nowych trenerów bramkarzy w Akademii dla U18 i U16, pracujących pod okiem Billy’ego, którzy będą stosować te reguły. Nas satysfakcjonuje obserwowanie, jak młodzi bramkarze rozwijają się dobrze dla klubu i kraju.

Łukasz Fabiański

Młoty mogą polegać na doświadczeniu, opanowaniu i umiejętnościach Łukasza Fabiańskiego i Alphonse’a Areoli, ale także Klubowa Akademia Piłkarska stała się w ostatnich latach miejscem szerokiego rozwoju młodych bramkarzy

Przyszłość West Hamu United jeśli chodzi o pozycję bramkarską jest w bardzo dobrych rękach – mówi trener golkiperów.

  • 22-letni Joseph Anang obejmie rolę trzeciego bramkarza po odejściu Darrena Randolpha do AFC Bournemouth, zdobywając wcześniej cenne doświadczenie w seniorskiej i europejskiej piłce nożnej w drużynie League of Ireland Premier Division, St Patrick’s Athletic
  • Jego poprzednik, Nathan Trott, broni w Vejle BK, lidera duńskiej pierwszej ligi, gdzie sezon 2022/23 spędza na wypożyczeniu
  • Podobnie jak wcześniej Anang i Trott, reprezentant Węgier do lat 21, Krisztián Hegyi, ukończył stypendium Akademii Piłkarskiej i obecnie rozwija się jako młody zawodowy piłkarz i jest kapitanem drużyny Marka Robsona w Premier League 2 Division 1
  • Jacob Knightbridge, reprezentant Anglii do lat 18, sezon 2022/23 spędza na wypożyczeniu w Harrow Borough w Southern League Premier South, doświadczając uroków seniorskiej piłki nożnej, kiedy jest jeszcze nastolatkiem
  • Na poziomie drużyn młodzieżowych 17-letni Finlay Herrick i 16-letni Dondre Abraham zadebiutowali w reprezentacji Anglii do lat 17 w towarzyskim zwycięskim (6:0) meczu nad Niemcami w Hiszpanii i ciężko pracują nad swoim rozwojem

Valero, który na co dzień pracuje z bramkarzami pierwszej drużyny i nadzoruje szeregi golkiperów Akademii, jest zadowolony z miejsca, w którym znajduje się West Ham i potwierdził długoterminową strategię klubu na tej pozycji

Zawsze chodziło o to, aby mieć własne rozwiązania i rozwijać swoich bramkarzy. Joseph jest z nami od 16 roku życia, więc bardzo ważne jest obserwowanie tych młodych chłopaków i praca z nimi, aby byli częścią pierwszego zespołu, tak jak Joseph teraz i jak Nathan Trott w przeszłości.

Fakt, że przywracamy teraz Josepha z Derby, pokazuje, że ufamy mu w tej roli, która oczywiście jest ważną rolą. Wrócił jako zawodnik pierwszego zespołu, co pokazuje dwie rzeczy: ufamy, że Joseph odegra ją dobrze i że istnieje ścieżka dla młodych bramkarzy z Akademii, aby dostać się do pierwszej drużyny. Pokazaliśmy to wcześniej z Nathanem, który był trzecim wyborem przez dwa lata, a teraz, gdy Joseph wraca – jest to pozytywne dla niego i dla nas.

Joseph Anang

Joe rozegrał wiele meczów w ciągu ostatnich 18 miesięcy – najpierw dla Stevenage, potem St. Pat’s, a następnie przeszedł do Derby, które podpisało z nim kontrakt jako nr 1, ale miał naprawdę pecha – powiedział Valero. Teraz ma przyzwoite doświadczenie w pierwszej drużynie, grając mecze, a do tego był naszym nr 1 w drużynie U21 przez dwa sezony. Teraz ma 22 lata, jest dorosłym mężczyzną, jest w pełni rozwinięty emocjonalnie i sportowo. To doskonały golkiper, a jego dystrybucja jest świetna i ma wymaganą kondycję fizyczną, aby grać na tym poziomie – dlatego wrócił.

W przypadku Ananga, Valero mówi, że chociaż być może będzie musiał poczekać na swój debiut w pierwszej drużynie West Hamu, musi być gotowy na taką okazję, by pojawić się w każdej chwili, tak jak to miało miejsce w przypadku Davida Martina, kiedy niespodziewanie musiał wejść na boisko i pomógł Młotom zdobyć ważne zwycięstwo w Premier League w Chelsea w listopadzie 2019 roku

To trudna pozycja, ponieważ każdy bramkarz trzeciego wyboru może pomyśleć, że szanse na grę są naprawdę niskie, ale to się dzieje nagle – kontuzja, wyrzucenie z boiska, a potem ty na największej scenie na świecie i grasz w meczu Premier League lub europejskich rozgrywkach– wyjaśnił. Z jednej strony musisz być cierpliwy i ciężko pracować, ale z drugiej musisz być naprawdę skoncentrowany i gotowy do gry, więc każdemu bramkarzowi na tej pozycji mówię, aby codziennie trenował tak, jakby miał zagrać następne spotkanie, bo czasami tak się dzieje i musi być gotowy na największą szansę w swoim życiu.

Kolejnym bramkarzem jest 20-letni Hegyi

Podpisaliśmy z nim kontrakt, gdy miał 16 lat i grał przez dwa lata w drużynie U18, a teraz jest w swoim drugim sezonie w drużynie U21 i jest tam także kapitanem — zauważył Valero. Jest bramkarzem nr 1 reprezentacji Węgier do lat 21 i w tej chwili uważam, że ma największe szanse w kraju na długoterminową pozycję nr 1 w drużynie seniorów.

Zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale on jest na bardzo dobrej pozycji i przez 90 procent dni trenuje z pierwszą drużyną. W tej chwili jest czwarty w kolejności gry, po Fabiańskim, Areoli i Anangu. Jest z nami już piąty sezon i gra regularnie, jest bramkarzem najwyższej klasy i naprawdę wierzymy, że poradzi sobie w profesjonalnej piłce nożnej.

Krisztian Hegyi

To dla niego największy krok, więc musi się dalej rozwijać, poprawiać i uczyć się na swoich błędach, ponieważ marginesy są różne, a wymagania i kontrola są coraz wyższe. U Krisztiána rzeczą, która przyciąga wzrok ludzi, którzy go widzą jest to, jak dobrze jest wyposażony psychicznie. Ma najwyższą mentalność, aby grać w tę grę i sprostać emocjonalnym wymaganiom swojej pozycji. Jest bardzo dojrzały i gotowy, więc musi tylko dalej budować swoje możliwości i fizyczność, ale ma wszystkie narzędzia potrzebne do gry na najwyższym poziomie.

Trott przebywa w Danii, gdzie ugruntował swoją pozycję 

Mamy także Nathana – wyjaśnił Valero. Był wypożyczony do AFC Wimbledon i Nancy we Francji – rozegrał ponad 30 meczów dla obu klubów. Potem był trzecim wyborem w pierwszej drużynie przez trzy sezony, więc przez długi czas pomagał pierwszej drużynie, następnie wysłaliśmy go na wypożyczenie i rozwija swoją grę dzięki tym doświadczeniom.

Ma inny profil, który mi się podoba. Nathan jest wyjątkowy w grze nogami i czasami myślę, że mógłby grać jako zawodnik z pola. Jest szybki, zwinny i doskonale zatrzymuje strzały, więc jest bardzo nowoczesnym bramkarzem, który spełnia wszystkie wymagania dla każdej drużyny szukającej takiego piłkarza. Jest bardzo proaktywny i zaangażowany w drużynę, doskonale radzi sobie z dystrybucją i potrafi obronić w kluczowym momencie. Mamy więc trzy różne profile i trzy z nich odgrywają ważną rolę dla West Hamu.

Innym młodym bramkarzem obecnie wypożyczonym jest Knightbridge, który spędza sezon w klubie Southern League Harrow Borough

19-latek był numerem 1 West Hamu na poziomie U18 w zeszłym sezonie, grając 24 razy. Teraz jednak wiek nie pozwala mu na to, by grać w młodzieżowej drużynie piłkarskiej, ale klub znalazł dla niego drużnę, w której gra regularnie i na  dobrym poziomie. Krisztiánowi wystarczą dwa lata w U21, a potem następny krok to pierwszy skład lub wypożyczenie.

Jacob Knightbridge

W tym miesiącu trenował również z reprezentacją Anglii do lat 19, jako jeden z czterech najlepszych bramkarzy w kraju w swoim wieku, więc jest na dobrej pozycji.

Być może nie słyszeliście wcześniej nazwisk Finlay Herrick czy Dondre Abraham, ale Valero ma nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, każdy z nich będzie kontynuował swój rozwój w Academy of Football, zanim przejdzie na zawodowstwo i odniesie sukcesy

Dwóch młodych golkiperów najprawdopodobniej dzieli wiele lat od debiutu w seniorskiej drużynie, ale holistyczne podejście Valero do bramkarzy klubu oznacza, że ​​już bacznie obserwuje ich rozwój.

Finley i Dondre są w kadrze Anglii do lat 17 — zauważył. Finley jest już częścią naszego składu do lat 18, a Dondre jest mniej więcej w tym samym wieku i obaj mają bardzo dobre perspektywy. Ci dwaj i Jacob byli z nami od najmłodszych lat, więc są z West Hamem i byli z nami na swojej piłkarskiej ścieżce, współpracując z szefem bramkarzy naszej Akademii, Billym Lepinem i jego trenerami. Bardzo satysfakcjonujące jest również to, że grają i trenują ze swoimi reprezentacjami narodowymi.

Mamy również Masona Terry’ego, który jest naszym bramkarzem U18, radzi sobie dobrze. Trenuje z drużyną U21 i mocno naciska – mamy nadzieję, że zostanie również powołany przez reprezentację Anglii odpowiednią dla swojego wieku – zakończył Valero.