Dwóch bramkarzy, których kariery podążały podobnymi ścieżkami, zmierzy się w poniedziałek wieczorem na London Stadium. Spotkanie West Ham vs Aston Villa rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu polskiego.

W West Ham United Łukasz Fabiański i nowy pierwszy bramkarz Aston Villa, Emiliano Martinez. Obydwaj dołączyli do Arsenalu jako nastolatkowie, przenosząc się do północnego Londynu odpowiednio z polskiego klubu Legia Warszawa i argentyńskiej drużyny Independiente.

Fabiański przyjechał pierwszy, w 2007 roku i spędził siedem sezonów z Kanonierami. W 2012 roku Martinez, który spędził osiem lat na Emirates Stadium.

Obaj piłkarze spędzili większość kariery w Arsenalu, walcząc o miejsce w pierwszej drużynie

Fabiański wyjechał do Swansea City, spędzając cztery sezony w Południowej Walii. Następnie przeniósł się do West Ham, gdzie w swoim pierwszym sezonie został wybrany Młotem Roku. Martinez dołączył do Villi we wrześniu tego roku.

W poniedziałek ścieżki obydwu zawodników  ponownie się zbiegną.

Jeśli się nie mylę, Emi ma w tej chwili 29 lat, czyli jest dokładnie w tym samym wieku, w jakim ja wyjechałem do Swansea.  – zauważył Fabiański.

Najważniejsze, żeby grać regularnie

Mimo, że nie mam z nim kontaktu, to kiedy słucham jego wywiadów, dużo mówi o tym, że ważne jest to, że ma szansę grać każdego tygodnia. To w zasadzie ten sam cel, który miałem ja, opuszczając Arsenal – dodał. 

Obaj bramkarze zachowali cztery czyste konta, aby pomóc swoim klubom w dobrym rozpoczęciu kampanii 2020/21. Jutro jednak będą mieli trudności z dotarciem do tych pięciu czystych kart.

Villa rozpocznie mecz z przewagą punktu pad Hammers, zdobywając odpowiednio 19 goli i 15 goli w ośmiu pierwszych meczach.

Czy to będzie pracowity wieczór dla bramkarzy?

Zawsze trudno powiedzieć, jak bardzo będę zajęty, ponieważ Premier League jest bardzo nieprzewidywalna – powiedział  Fabiański dla whufc.com. Miałem mecze w tym sezonie, kiedy spodziewałem się, że będę miał dużo więcej do zrobienia. Taki był na przykład mecz z Leicester na wyjeździe. W efekcie nie miałem żadnych strzałów na bramkę, którymi mógłbym się zająć w tym meczu. Spotkanie wygraliśmy 3:0.

Premier League jest bardzo nieprzewidywalna

Przygotowania Fabiańskiego mogą zaowocować trzecim z rzędu czystym kontem w Premier League w koszulce West Ham – wyczyn, który osiągnął tylko raz, pod koniec sezonu 2018/19.

35-latek odegrał kluczową rolę w wygranych 1:0 z Fulham i Sheffield United i ma nadzieję, że Młoty zdołają zdobyć kolejną wygraną i bęą kontynuować postępy w tabeli.

Myślę, że to były różne spotkania – powiedział Fabiański dla whufc. To, czego naprawdę chcieliśmy od tych dwóch gier, to maksymalna liczba punktów.
Mieliśmy ciężki początek sezonu i myślę, że postawiliśmy się na dobrej pozycji i grając z takimi zespołami, zawsze masz nadzieję, że dodasz sporą liczbę punktów.
Uważam, że w obu meczach byliśmy zespołem, który dominował, stwarzał większe szanse i zasłużył na wygranie obu tych spotkań.