Podróżować po Europie można na kilka sposobów. Auto, autokar/bus, pociąg, samolot. Lecz to właśnie ta ostatnia opcja wbrew pozorom jest najkorzystniejsza.

Podróż samochodem jest totalnie nieopłacalna w czasach panujących wysokich cen paliw. Wyprawa taka trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin w jedną stronę, co nie wpływa najlepiej na nasze samopoczucie. Podobnie wygląda podróż autokarem czy pociągiem. Najbardziej sensowną opcją jest więc podróż samolotem. Warto przyjrzeć się tanim liniom lotniczym, które w bardzo korzystnych cenach oferują podobne warunki, co normalne linie lotnicze.

Wskazówka: Im wcześniej zarezerwujesz bilet, tym lepiej i taniej. Warto śledzić informacje o dodatkowych promocjach na stronach przewoźników.

1. WizzAir

wizz air logo

WizzAir lata do Londynu z kilku polskich miast – Warszawy (Okęcie), Lublina, Wrocławia, Poznania, Katowic i Gdańska. Niestety loty przeprowadzane są na najdalej położone z londyńskich lotnisk – Luton. O transferze z lotniska do centrum Londynu piszemy poniżej.

Od Redakcji: Osobiście bardzo polecam podróż WizzAirem, z którego korzystam zdecydowanie najczęściej. Miła obsługa i dość spory komfort jak na przedstawiciela tanich linii lotniczych. Warto zastanowić się także nad kupnem członkostwa klubowego – Wizz Discount, dzięki któremu kupujemy każdy bilet dla nas i jednej osoby towarzyszącej za 45 złoty mniej!

2. Ryanair

ryanair-logo-3

Ryanair lata z kilku polskich miast – Warszawy (Modlin), Lublina, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Szczecina. O transferze z lotniska do centrum Londynu piszemy poniżej.

Od Redakcji: Jeśli nie możemy skorzystać z usług WizzAir to bez zastanowienia wybierzmy Ryanair. Dużą zaletą jest to, iż połączenia z Polski realizowane są na lotnisko Londyn Stansted, z którego szybciej dotrzemy do centrum Londynu niż z Luton.

3. easyJet

EasyJet logo

Samoloty poruszają się na trasie Kraków – Londyn Gatwick oraz Kraków – Londyn Southend. O transferze z lotniska do centrum Londynu piszemy poniżej.

Od Redakcji: easyJet to dla nas linia lotnicza niewiadoma. Spotkałem się z mieszanymi opiniami na jej temat. Wybierzmy podróż easyJet’em, gdy zupełnie nie mamy alternatywy.

4. Transfer z lotniska do centrum Londynu

Podróż autokarem z Luton/Stansted do centrum Londynu to koszt ok. 20 funtów w obie strony (Terravision/National Express), kupując bilet na lotnisku. Tańszą opcją jest easybus, którego pasażerów od niedawna zabiera także National Express.

ne-logoEasyBus.svg

Wskazówka: Koniecznie kup bilet online na stronie przewoźnika. Im wcześniej, tym taniej. Mając bilet (rezerwację) masz pierwszeństwo wejścia do autokaru.

5. Polskie Linie Lotnicze LOT

refl-lotJest to jedyny przedstawiciel niebędący tanią linią lotniczą, ale z jednego powodu zasługuje na pojawienie się w przygotowanym przez nas poradniku. Podróż z LOT’em odbywa się na największe londyńskie lotnisko – Heathrow. Z niego w łatwy i dość przyzwoity cenowo sposób dotrzemy do centrum miasta metrem.