Obiecujący pomocnik akademii West Hamu, Declan Rice zgodził się na podpisanie swojego pierwszego profesjonalnego kontraktu z klubem. Irlandczyk jednak będzie mógł złożyć podpis pod umową dopiero 14 stycznia, kiedy to skończy 17 lat. 

Reprezentant Irlandii do lat 17 w tym sezonie wyróżnia się w zespole U18 (12 wystepów, trzy gole) oraz może się pochwalić dwoma występami w drużynie U21. Piłkarz trafił do akademii West Hamu w wieku 14 lat, kiedy to został zwolniony z Chelsea.

Jestem bardzo szczęśliwy, że podpiszę umowę tutaj. Zostałem zwolniony z Chelsea dwa lata temu i nigdy nie wierzyłem, że będę mógł się cieszyć z tej sytuacji. Jestem tutaj dzisiaj, dzięki ciężkiej pracy i mam nadzieję, że w ciągu swojej kariery podpiszę w klubie więcej kontraktów. Dowiedziałem się o tej umowie cztery, bądź pięć tygodni temu. Wiedziałem, że umowa może szybko przyjść, ale nie skupiałem się na tym. Podpisanie kontraktu to dumna chwila dla mnie jak i dla mojej całej rodziny. – powiedział zachwycony 16-latek

Mogę grać na dwóch pozycjach, na środku obrony jak i na pozycji defensywnego pomocnika. Dobrze czytam grę i jestem silny. Potrafię zagrać zarówno prawą jak i lewą nogą. Najlepszym moim autem jest komunikacja. Widzę się w roli lidera zespołu. Myślę, że jak będę grał na pozycji środkowego obrońcy to powinienem być jeszcze bardziej silniejszy i muszę wzmocnić się na siłowni.