Kolejna sensacja na Mundialu. Portugalia odpadła z piłkarskich Mistrzostw Świata, przegrywając spotkanie ćwierćfinałowe z Maroko 0:1. Marokańczycy to pierwszy naród afrykański, który dotarł do tak wysokiego poziomu tego turnieju.

Gola dla Maroka w 42 minucie strzelił głową Youssef En-Nesyri. W 93. minucie Marokańczycy musieli grać już w 10 – Walid Cheddira zszedł z boiska, ukarany czerwoną kartką. Na tym etapie gry, nie zrobiło to już żadnej różnicy dla zwycięzców dzisiejszego spotkania.

Obawy West Hamu, że Maroko może mimo kontuzji wystawić do składu środkowego obrońcę Nayfa Aguerda na ćwierćfinałowy mecz mistrzostw świata z Portugalią, nie spełniły się

Aguerd został pominięty w kadrze, z zapewnieniem, że nie wystartuje dopóki nie będzie w pełni sprawny. Wstępnie sądzono, że miał problem z pachwiną, jednak Claret i Hugh ujawniło, że doznał on lekkiej kontuzji uda, po której powrót do zdrowia zajmuje zwykle od tygodnia do trzech.

Pojawił się jednak niepokój, że Marokańczycy wykorzystają go wcześniej, niż West Ham by tego oczekiwał, co mogłoby wydłużyć rehabilitację i przerwę w grze nawet do sześciu tygodni. Brak zawodnika Młotów w kadrze meczowej spotkało się z ulgą na londyńskim stadionie, gdzie powiedziano:

Oczywiście przepraszamy za tą naszą radość i ulgę jego drużynę narodową, ale jesteśmy bardzo wdzięczni ze względu na siebie, że Nayef dzisiaj odpoczywa.

Reprezentacja Maroka to największa sensacja Mistrzostw Świata w Katarze. Drużyna z północnej Afryki wyszła z grupy z pierwszego miejsca, zostawiając w tyle Chorwację, Belgię i Kanadę. W 1/8 finału Marokańczycy zwyciężyli też z mocną Hiszpanią, po serii rzutów karnych.

Władze Maroka zorganizowały dodatkowe loty

Potrzebujemy więcej samolotów – powiedział marokański fan, któremu udało się zdobyć bilety na mecz, ale nie miał, jak dostać się do Kataru i czekał pod siedzibą krajowego przewoźnika w Rabacie (sport.pl).

Władze państwowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom kibiców i postanowiły zorganizować dodatkowe siedem lotów z Maroka do Kataru. Zdobycie biletu na pokład było jednak możliwe wyłącznie pod warunkiem posiadania wejściówki na stadion, a także tymczasowej wizy.

W meczu z Maroko, podobnie jak w poprzednim spotkaniu Portugalii, która w 1/8 finału grała ze Szwajcarią, Cristiano Ronaldo pojawił się jedynie wśród rezerwowych

Media spekulowały, że niezadowolony Ronaldo opuści drużynę i wyjedzie z Kataru. Fernando Santos przyznał, że gwiazdor był niezadowolony, gdy we wtorek po obiedzie, kilka godzin przed meczem ze Szwajcarią usłyszał, że nie jest w wyjściowym składzie.

Cristiano Ronaldo nigdy nie powiedział, że chce opuścić reprezentację Portugalii – poinformował selekcjoner Santos. 37-letni napastnik w 74. minucie zmienił Joao Felixa.

Maroko i Portugalia grały do dzisiaj, dwukrotnie – oba mecze na Mundialach. Bilans  był remisowy. W 1986 roku w Meksyku Marokańczycy zwyciężyli 3:1, natomiast w 2018 w Rosji drużyna z Europy wzięła rewanż, wygrywając 1:0 po golu Ronaldo.