Hugh Southon z Claret&Hugh informuje, że Ben Johnson nadal rozważa złożenie podpisu pod nowym kontraktem. Obecna umowa wychowanka West Hamu wygasa wraz z końcem czerwca, dlatego zostało już mało czasu na podjęcie decyzji.

Przedstawiciele klubu podjęli już pierwsze próby zatrzymania Johnsona na dłużej, lecz piłkarz za każdym razem odkładał swój werdykt na później. Jak się okazuje, kością niezgody są proponowane zarobki – obrońca oczekuje pensji na poziomie 60 tysięcy funtów tygodniowo, czyli potrojenia jego obecnej gaży. West Ham trzyma się jednak zdania, że dotychczasowe występy i sukcesy w barwach drużyny nie upoważniają 24-latka do ubiegania się o tak wysoką podwyżkę.

Pierwsza część sezonu w wykonaniu Johnsona z pewnością nie wyglądała tak, jak on sam mógł to sobie wyobrażać. Anglik był postacią marginalną i po słabej w jego wykonaniu kampanii 2022/23 stracił większość zaufania ze strony Davida Moyesa. Większość meczów w rundzie jesiennej Ben oglądał z perspektywy trybun, a kiedy już dostawał szanse, to jego występy były bezbarwne i nie dawały powodów do pozostania w składzie na dłużej.

Zmiana nastąpiła wraz z nadejściem nowego roku. Moyes zaczął stawiać na gracza częściej, na rozmaitych pozycjach – jako nominalny wahadłowy, Johnson otrzymywał także okazje gry na skrzydle, a w meczu z Sheffield United wszedł nawet do środka pola. Jego forma uległa znacznej poprawie – podobnie jak nastawienie włodarzy klubu. Mimo wcześniejszej niechęci do przedłużenia współpracy, Sullivan i spółka postanowili, że nowy kontrakt dla zawodnika jest jednym z krótkoterminowych priorytetów.

W przypadku braku porozumienia piłkarz raczej nie będzie narzekać na brak zainteresowania. Od kilku miesięcy krążą plotki, że w swoim składzie widzi dla niego miejsce Everton, a także kilka drużyn z Championship – m.in. Leeds i Southampton.

Spekuluje się jednak, że West Ham będzie chcieć zatrzymać Johnsona za wszelką cenę, ponieważ jako Anglik oraz wychowanek spełnia on warunki otrzymania statusu home-grown. W każdej drużynie grającej w Premier League musi być co najmniej 8 takich zawodników – w zespole Młotów są to Jarrod Bowen, James Ward-Prowse, Aaron Cresswell, Michail Antonio, Danny Ings, Joseph Anang, Kalvin Phillips oraz Ben Johnson.

Ben Johnson zadebiutował w seniorskim składzie West Hamu w styczniu 2019 roku. Od tego czasu wystąpił w łącznie 99 występach, strzelił 2 bramki i 2 razy asystował.