Szanse West Ham United na zajęcie miejsca gwarantującego udział w Lidze Europy zostały znacznie zwiększone przez weekendowe wyniki Pucharu Anglii.

Gdyby West Ham utrzymał wczoraj prowadzenie 3:0 i zgarnął trzy punkty, zrównałby się z czwartą Chelsea. Mimo że tak się nie stało, drużyna Davida Moyesa wciąż może myśleć o miejscu w Lidze Mistrzów – do rozwiązania pozostało zaledwie dziewięć meczów.

West Ham wciąż może marzyć o Lidze Mistrzów, choć Liga Europy też byłaby wspaniałym osiągnięciem

Cztery najlepsze drużyny z Premier League kwalifikują się bezpośrednio do fazy grupowej Ligi Mistrzów. To dobra wiadomość dla Davida Moyesa i West Ham, jeśli uda im się wygrać wyścig o czwarte miejsce.

Moyes ma ponure wspomnienia z takiego scenariusza, kiedy doprowadził Everton do pierwszej czwórki tylko po to, by w 2005 roku przegrać kwalifikacje z Villarreal.

Wyniki Pucharu Anglii dają West Hamowi także realną szansę na Ligę Europy – warunkiem jest ukończenie sezonu w pierwszej szóstce

Piąty zespół w Premier League kwalifikuje się do właściwej fazy grupowej Ligi Europy. Nadzieje West Ham zostały wzmocnione przez wyniki Pucharu Anglii. Zwycięzcy Pucharu kwalifikują się odrazu do właściwej fazy grupowej LE.

Ale jeśli zdobywcy Pucharu Anglii zajmą miejsce w pierwszej piątce Premier League, ich miejsce w fazie grupowej Ligi Europy zajmie drużyna z szóstego miejsca.

Ponieważ trzy z czterech drużyn, które pozostały w Pucharze Anglii, obecnie znajdują się w pierwszej piątce – Manchester City, Chelsea i Leicester – i jeśli tak zakończą sezon, to West Ham powinien dostać się do Ligi Europy z szóstego miejsca.

Młoty muszą jednak za wszelką cenę próbować uniknąć siódmego miejsca.

West Ham zakwalifikuje się również do Ligi Europy zajmując siódme miejsce, jeśli jeden z pięciu najlepszych wygra Puchar Anglii, a Spurs zajmie miejsce w pierwszej szóstce. To dlatego, że Tottenham gra z Man City w finale Pucharu Ligi.

Jeśli Spurs zajmie pierwsze miejsce w szóstce – prawdopodobnie zakwalifikuje się do nowej, przepełnionej Ligi Konferencyjnej Europy UEFA. Nowe europejskie rozgrywki rozpoczynają swoją inauguracyjną kampanię w przyszłym sezonie i są przeznaczone dla piłkarzy europejskiej piłki nożnej.

Liga Konferencyjna Europy UEFA

W trakcie sezonu będzie się składać ze 184 drużyn, w tym co najmniej po jednej z każdej z 55 federacji UEFA – 46 klubów spadnie z Ligi Mistrzów lub Ligi Europy.

Wśród reprezentowanych lig będą: Walia, Irlandia Północna, Mołdawia i Armenia, a finał odbędzie się w Albanii w maju przyszłego roku.

Jest to turniej nazywany nowym Pucharem Intertoto – który, jak na ironię, jest ostatnim europejskim konkursem, który West Ham wygrał w 1999 roku.

Puchar Intertoto to turniej piłkarski dla klubów europejskich, które nie zakwalifikowały się do innych głównych rozgrywek europejskich prowadzonych przez UEFA poprzez rozgrywki ligowe.