19 maj 1965

Finał Pucharu Zdobywców Pucharów

Wembley

West Ham United w efektowny sposób zaznaczył swoją obecność na piłkarskiej mapie Europy wznosząc trofeum Pucharu Zdobywców Pucharów w 1965 roku.

W drodze na Wembley „The Hammers” okazali się lepsi od AA Gent (1-0, 1-1), Sparty Praga (2-0, 2-1), Lozanny (2-1, 4-3) oraz Realu Zaragoza (2-1, 1-1). W szczególności sporo emocji przyniosły potyczki z dwoma ostatnimi drużynami.

Po zwycięstwie na terenie Szwajcarów, West Ham jedną nogą był już w półfinale, ale w 37 minucie rewanżowego spotkania trybuny Boleyn Ground zamarły, gdy niespodziewanie prowadzenie objęli gości. United wrócił do gry po dość szczęśliwym samobójczym trafieniu. W drugiej połowie spotkania dwa gole dorzucił Brian Dear oraz jednego Martin Peters, co ostatecznie przesądziło o awansie „Młotów do półfinału.

Półfinałową rywalizację West Ham rozpoczął od zwycięstwa w Zaragozie (2-1), w tym wypadku drużynie Greenwooda wystarczał tylko remis, aby awansować do wielkiego finału. Dlatego też na Upton Park menedżer „The Hammers” zdecydował się bronić wyniku, ale spowodowało to niemal odwrotny skutek od zamierzonego i już w pierwszej połowie Hiszpanie objęli prowadzenie, ale dzięki genialnej grze Bobby’ego Moore’a goście nie byli już w stanie zagrozić bramce West Ham’u. W drugiej połowie do wyrównania doprowadził John Sissons i tym samym awans do finału stał się faktem.

W finałowym spotkaniu na Wembley, West Ham zmierzył się z TSV Monachium, który w półfinale okazał się lepszy od włoskiego Torino. Do 70 minuty spotkania nic nie wskazywało, aby mecz miał się rozstrzygnąć w regulaminowym czasie gry, ale wówczas na rajd z piłką zdecydował się Ronnie Boyce, który swoim podaniem otworzył drogę do bramki Alanowi Sealeyowi i strzałem z ostrego kąta pokonał bramkarza Bawarczyków.

Ten sam zawodnik dwie minuty później wykorzystał dośrodkowanie Moore’a i tym samym przesądził o zwycięstwie West Ham’u. Tym samym kapitan „Młotów” drugi raz z rzędu odbierał puchar z loży królewskiej, ale pewnie nigdy nie przepuszczał, że za rok przyjdzie mu odebrać najcenniejsze trofeum w piłkarskim świecie.

West Ham United: Standen, Kirkup, Burkett, Peters, Brown, Moore, Sealey, Boyce, Hurst, Dear, Sissons.