Gospodarze tegorocznego Copa America Centenario – USA, po dość nerwowym pojedynku pokonali w ćwierćfinale reprezentację Ekwadoru 2:1. Cały mecz w barwach La Tri rozegrał napastnik West Hamu – Enner Valencia.

Pierwszą dogodną sytuację do objęcia prowadzenia wypracowali sobie Ekwadorczycy w szóstej minucie meczu, kiedy to Montero próbował podcinką przelobować Guzana. Piłka spadła jednak tylko na górną siatkę. W odpowiedzi Wood próbował zaskoczyć Domingueza, jednak bezskutecznie.

Wynik spotkania w 22. minucie otworzyli gospodarze po bardzo udanej akcji. Najpierw piłkę w polu karnym pod linię końcową podprowadził Wood, który potem sprytnie odegrał na 18 metr. Futbolówkę przyjął Jones i precyzyjnym dośrodkowaniem obsłużył Clinta Dempsey’a, który mocnym strzałem głową wyprowadził The Stars and Stripes na prowadzenie.

Ekwador zmuszony był przejść do ataku pozycyjnego i próbować rozrywać obronę rywali. Dwie szanse w pierwszej połowie miał Enner Valencia. Najpierw mocnym strzałem trafił prosto w bramkarza, a w następnej akcji minął się z piłką i również spudłował. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla gospodarzy.

Druga połowa zaczęła się bardzo nerwowo. W 52. minucie meczu drugą żółtą kartkę otrzymał Antonio Valencia, który w bezczelny sposób podciął szarżującego Jermaina Jonesa. Sam poszkodowany również otrzymał czerwoną kartkę, gdyż podczas przepychanki z zawodnikami Ekwadoru postanowił odpłacić się rywalowi i uderzył Antonio Valencię w twarz.

W 65. minucie prowadzenie dla USA podwyższył Zardes. Clint Dempsey strzałem głową starał się pokonać bramkarza La Tri, jednak nie trafił czysto w piłkę. Do bezpańskiej piłki dobiegł błyskawicznie Zardes i umieścił ją w bramce z najbliższej odległości.

Ekwadorczycy odpowiedzieli w 72. minucie, kiedy to mocnym strzałem z dystansu popisał się Arroyo i zdobył bramkę kontaktową.

Od tamtego momentu reprezentacja Ewkadoru przejęła inicjatywę i coraz częściej zagrażała bramce Guzana. Dwie okazje do strzelenia bramki miał Enner Valencia. Dwukrotnie najwyżej wyskakiwał w polu karnym i próbował zdobyć gola głową. Obie próby zakończyły się fiaskiem.

Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Enner Valencia kończy swój udział w tegorocznym Copa America z dorobkiem 2 goli i 2 asyst.

USA – Ekwador 2:1 (1:0)

Bramki: Dempsey (22′), Zardes (65′) – Arroyo (72′)

Żółte kartki: Wood, Bedoya, Guzan – A. Valencia, Paredes

Czerwone kartk: Jones – A. Valencia.

USA: Guzan – Besler, Brooks, Cameron, Johnson – Bedoya (81′ Zusi), Bradley, Jones, Zardes (90+4′ Birnbaum) – Wood, Dempsey (74′ Beckerman).

Ekwador: Dominguez – W. Ayovi, Erazo, Mina Meza, Paredes (82′ J. Ayovi) – Noboa (62′ Gaibor), Gruezo (72′ Ramirez) – Montero, Arroyo, A. Valencia – E. Valencia.